Spoločnosť Slovalco pristúpila v týchto dňoch k postupnému utlmovaniu výroby hliníka a odstaveniu ďalších jedenástich pecí. Ide o dôsledok neprimerane vysokého rastu cien silovej elektriny, rekordných cien emisných povoleniek, ako aj nedostatočných kompenzácií zo strany štátu prostredníctvom Environmentálneho fondu.

Spoločnosť dnes navštívil predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý spolu s vedením spoločnosti a zástupcami lokálnej samosprávy diskutoval o udržateľných riešeniach tejto situácie.

„Čo sa týka investícií, pokračovali sme vo výstavbe siedmeho agregátu“. 
Milan Veselý, generálny riaditeľ, Slovalco
Neprehliadnite

M. Veselý: Súčasné ceny elektrickej energie sú pre hlinikárne likvidačné

Problémom je nečinnosť štátu

Len za posledný rok vzrástla cena povoleniek radikálne, takmer o sto percent. Nárast sa dotkol všetkých producentov priamych emisií CO2, ktorí sú povinní ich nakupovať. Ďalším problémom je ale aj skutočnosť, že podobným tempom dnes rastie aj cena elektriny, do ktorej sa náklady na povolenky premietajú. Na účely kompenzácie týchto vysokých cien elektriny majú slúžiť práve príjmy z predaja emisných povoleniek. Tie sa však na kompenzáciu priemyslu využívajú len v malej miere, niekoľkonásobne nižšie ako v Českej republike, Nemecku, Francúzsku, Nórsku či Slovinsku.

„Podobnej situácii môžu čeliť aj ďalšie slovenské priemyselné firmy, ktoré môžu hrozbu straty svojej konkurencieschopnosti riešiť presunom výroby do iných krajín, alebo závody zavrú,“ zdôraznil Boris Kollár, predseda Národnej rady SR. „Ohrozených tak môže byť oveľa viac pracovných miest a straty spojené so zánikom dlhoročných výrobcov bude štát počítať v stovkách miliónov eur,“ doplnil.

„Štát minulý rok získal aukciami povoleniek takmer 500 miliónov eur, na kompenzácie však uvoľnil len 3 milióny eur. Tento veľký nepomer považujem za nespravodlivý, pretože v súčasnej situácii spôsobuje ohrozenie výroby a možné zatvorenie ekologických prevádzok, akou je aj Slovalco,” vyjadril sa Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco, a.s., a dodal: „Aj firmy, ktoré nezaťažujú životné prostredie, musia znášať vysoké ceny súvisiace s dekarbonizáciou.“

Najdôležitejším faktorom, ktorý určuje konkurencieschopnosť hliníka, je cena elektrickej energie, ktorá predstavuje 40 – 60 % výrobných nákladov. Slovalco tak dnes stráca svoju konkurencieschopnosť nielen voči ázijským výrobcom, ale aj na európskom trhu, hlavne voči krajinám, ktoré svojich výrobcov kompenzujú. Všetky ostatné hlinikárne v Európe môžu rátať s oveľa vyššou podporou.

Verejnosti dnes predseda parlamentu Boris Kollár oznámil chystané zmeny v podpore priemyslu. Návrh má uľahčiť rozpočty veľkým firmám a kompenzovať im neustále rastúce náklady na elektrinu. Tá rastie najmä kvôli pribúdajúcej regulácii.

priemysel, energetika, kriza, ilustrácia
Neprehliadnite

Slovenský priemysel ničí energetická búrka a nečinnosť vlády

Späť k platiteľom

Podniky už dlhšie tlačia na vládu, aby sa prostriedky z Environmentálneho fondu použili na podporu výroby. Konkrétne na kompenzáciu vysokých cien elektriny. Tá sa najmä kvôli emisným povolenkám dostala na neúnosné úrovne. „Sme najväčší spotrebiteľ elektriny na Slovensku. Dopad na nás je obrovský,“ povedal na tlačovej konferencii šéf hlinikárne Slovalco Milan Veselý. Pôvodne ziskovú fabriku dotlačili regulácie až na hranicu životaschopnosti. Najbližší rok ešte Slovalco dokáže aj napriek vysokým cenám fungovať a nemusí prepúšťať. Varovali však, že ďalej už zrejme nevydržia. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa