1. Prečo predaj cez burzu?
Neslávny koniec kupónovej privatizácie a vytesňovanie drobných akcionárov oligarchami spôsobilo, že Slováci nemajú pozitívne skúsenosti s vlastníctvom akcií. V okolitých krajinách pritom aj príslušníci strednej triedy bežne držia menšie podiely v bankách, u energetických firiem či telekomunikačných operátorov. Bežní ľudia si takouto formou sporia napríklad na dôchodok. Na druhej strane, spoluvlastníctvo gigantov bežnými občanmi pomáha pochopiť, prečo musia firmy dosahovať zisk.
Ak kapitálový trh nefunguje, doplácajú na to aj domáce podniky, ktoré prichádzajú o jeden zo zdrojov financovania. Oživiť burzu sa už snažili viaceré vlády, zatiaľ bezúspešne. Privatizácia štátneho podielu v Slovak Telekome je z tohto pohľadu ďalším pokusom.
2. Dokedy sa musím pre kúpu rozhodnúť?
Väčšina akcií je určená pre takzvaných inštitucionálnych investorov, ako sú banky a dôchodkové fondy. Pre malých investorov je vyčlenených 10 percent akcií, čo v praxi znamená až 4,2 milióna kusov. Drobní investori zo Slovenska musia svoj záujem o akcie prejaviť najneskôr do 5. mája. Čakať na poslednú chvíľu sa však nemusí oplatiť. Ak sa vyčlenený objem akcií „vyčerpá“ skôr, ponuka sa zastaví predčasne.
3. Koľko za akciu zaplatím?
Cena zatiaľ nie je jasná, bude sa pohybovať v rozpätí 17,70 až 23,60 eura. Bežný malý investor jej výšku neovplyvní. Upisovacia cena akcií sa stanoví na základe ponúk veľkých investorov, jej výšku sa dozvieme 7. mája. Výhodou pre domácich malých investorov je, že dostanú zľavu päť percent z upisovacej ceny. Minimálne si musia kúpiť 10 akcií, najviac však 423 kusov. Pokiaľ si kúpia viac akcií, na ďalšie už zľavu nedostanú. „Akciová ponuka“ sa netýka len fyzických osôb, ale aj firiem so sídlom na Slovensku.
4. Kde si môžem akcie kúpiť?
Zber objednávok zabezpečuje prostredníctvom svojich pobočiek Slovenská sporiteľňa. Investor najskôr musí vyplniť takzvaný investičný dotazník. Takisto musí mať dva účty. Prvý – bežný bankový účet slúži na zloženie dostatočnej sumy peňazí potrebnej na kúpu akcií. Ak záujemca nemá účet v Slovenskej sporiteľni, banka mu ho otvorí a až do konca októbra bude viesť bez poplatku. Bežný účet môže klient po realizácii objednávky zrušiť.
Klient potrebuje aj účet majiteľa cenných papierov, na ktorom budú vedené akcie Slovak Telekomu. Za vedenie tohto účtu zaplatí ročne 0,2 percenta hodnoty účtu, maximálne 100 eur. V prípade 10 akcií ST to bude približne 50 centov.
Ak príde klient na pobočku Slovenskej sporiteľne, ktorá akcie neponúka, jej pracovníci by ho mali nasmerovať na inú.
5. Mám istotu, že zarobím?
Na kapitálovom trhu nie je zhodnotenie nikdy garantované. V prípade akcií sa dá zarobiť dvoma spôsobmi. Jednou možnosťou je lacno kúpiť a drahšie predať, rozdiel v cene znamená zisk. Nie vždy sa to však podarí a hodnota akcie klesne. V takom prípade môže neskorší predaj priniesť stratu. Okrem samotnej ceny treba zohľadňovať aj poplatky, ktoré z potenciálneho zisku ukroja nemalé percentá.
Upisovacia cena bude pod dvoma protichodnými tlakmi. Na jednej strane je snaha získať z úpisu akcií čo najvyššiu sumu. Na druhej strane by mala cena vytvoriť priestor pre jej ďalší rast v prvých hodinách. Ak je cieľom obnoviť dôveru verejnosti v domáci kapitálový trh, prepad akcií s nafúknutou cenou v prvý deň obchodovania by mohol celé úsilie zmariť.
V prípade akcií sa dá zarábať aj dividendami, teda vyplatenými podielmi na zisku. Tie sa nevyplácajú automaticky. O tom, či zisk ostane vo firme na ďalší rozvoj, alebo ho vyplatí akcionárom, rozhoduje valné zhromaždenie. Väčšinový akcionár tak môže rozhodnúť aj za tých drobných.
6. Bude Telekom vyplácať dividendy?
Jedným z dôvodov, prečo vláda predáva akcie Slovak Telekomu, je, že sa s väčšinovým akcionárom Deutsche Telekom nevedela dohodnúť na dividendovej politike. Na utorkovej tlačovej besede však zástupcovia FNM a ministerstva hospodárstva hovorili o dohode s nemeckým väčšinovým akcionárom, podľa ktorej by malo byť na dividendách vyplatených 50 až 80 percent zisku Slovak Telekomu.
V minulom roku dosiahol Slovak Telekom celkový zisk po zdanení 43,6 milióna eur. Základný - zriedený zisk na akciu bol podľa výročnej správy bol 50 centov v roku 2014, v roku 2013 to bolo 57 centov a 73 centov roku 2012.
7. Môžem si kúpiť akcie aj neskôr?
Začiatkom mája sa budú akcie upisovať prostredníctvom takzvaného IPO - Initial public offering, alebo tiež primárneho úpisu. Cenové rozpätie i ďalšie podmienky pre zľavu platia iba pre IPO.
Noví vlastníci akcií ich môžu hneď po začatí obchodovania na burze predať. Rovnako ich môže hocikto kúpiť, nie však na priamo, ale cez obchodníka s cennými papiermi, ktorým sú aj banky. V prípade záujmu o akcie Slovak Telekomu po IPO tak už nemusia Slováci využívať služby Slovenskej sporiteľne. Cena bude výsledkom záujmu na trhu a dramaticky sa môže líšiť od cenového rozpätia pri IPO.
8. Ako je na tom Slovak Telekom?
Samotná spoločnosť sa definuje ako najväčší poskytovateľ integrovaných telekomunikačných služieb a druhý najväčší mobilný operátor podľa výnosov. Zároveň o sebe hovorí ako o lídrovi 4G služieb, vo veľkom investuje v televíznom biznise, kde kúpil operátora Digi. No sily na telekomunikačnom trhu sa preskupujú. Kartami už pred niekoľkými rokmi zamiešal operátor O2. Tento rok vstúpil na trh mobilný nováčik Swan, ktorý spustil lacnú 4G sieť a chce vytvoriť nového mobilného operátora so Slovenskou poštou. Telekomu vlani už tretí rok po sebe klesli tržby na 718 768 miliónov eur, v roku 2012 to bolo ešte 891 miliónov.
9. Koľko zarobí štát?
Štát plánuje za predaj podielu v Slovak Telekome získať 750 miliónov až jednu miliardu eur. Výnos bude závisieť o upisovacej ceny akcií. Vláda zatiaľ jasne nepovedala, ako peniaze použije. V hre je zníženie štátneho dlhu, ale aj odkúpenie Slovenských elektrární od talianskeho Enelu.
Keďže do volieb ostáva necelý rok, nie je vylúčené, že sa peniaze použijú na ďalší sociálny balíček. Pôvodne sa s peniazmi uvažovalo aj v súvislosti s vyplatením akcionárov súkromných zdravotných poisťovní.
10. Prečo sú akcie aj v Londýne?
Aj keď emisia akcií na domácej pôde má uspokojiť slovenských investorov, štátom vlastnená polovica Telekomu je pre Bratislavu veľkým sústom. Na porovnanie, na jeseň 2013 uvažoval o IPO výrobca českého Fernetu. Po približne 300 miliónov eur si nakoniec išiel až do Londýna.
Pôvodnému private equity investorovi Oaktree Capital Management sa zdala malá Praha aj Varšava. Za Telekom zrejme získa štát ešte viac, najoptimistickejšie odhady hovoria o takmer miliarde. Podstatná časť peňazí preto príde z Londýna, kde sa bude Slovak Telekom tiež obchodovať, prostredníctvom duálneho listingu.
11. Čo je to duálny listing?
Úpis akcií je pripravený podľa slovenskej legislatívy a udeje sa na Burze cenných papierov Bratislava. V Londýne sa však bude obchodovať prostredníctvom vkladových potvrdeniek (GDR). Takzvaný duálny listing nie je nezvyčajný. V Prahe sa napríklad obchodujú finančné skupiny VIG a Erste Group emitované vo Viedni, či matka Markízy CME, ktorá je zároveň na technologickej burze Nasdaq. Pražsko-bratislavský duálny listing podstúpila aj spoločnosť Tatry Moutain Resort.
So svojou hotelovou dvojičkou Best Hotel Properties mala byť impulzom na oživenie slovenskej burzy. Neskôr však znížili základné imanie a investorom ponúkli dlhopisy. S odôvodnením, že slovenskí investori o akcie záujem nemajú.
Okrem Bratislavy a Londýna sa na obchodovanie chystajú aj v Prahe. Tamojšia burza cenných papierov už oznámila, že 12. mája zaháji obchodovanie s novou emisiou Slovak Telekom. Akcie budú obchodované na trhu Free Market v českých korunách. Pokiaľ emisia splní všetky podmienky, bude zaradená aj do indexu PX s váhou 6 až 9 percent, a to od 22. júna. Akcie Telekomu prichádzajú na burzu v čase, keď z neho odchádza iný operátor. České O2 chce nový vlastník Petr Kellner z pražskej burzy stiahnuť. Samotná spoločnosť sa rozdelí, pričom infraštruktúra na prevádzku mobilných sietí bude začlenená pod spoločnosť Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Akcie tejto spoločnosti nebudú verejne obchodované na burze. (odsek bol spresnený o posledné dve vety).