Každý rok chodievate na preventívnu prehliadku k zubárovi alebo všeobecnému lekárovi, aby vám včas diagnostikoval zdravotné problémy. Rôzne psychické problémy sú niečo podobné. Ničia životy, firmy stoja veľa peňazí, a pritom mnohí pacienti ani netušia, na koho sa obrátiť.

Psychické poruchy sú v súčasnej hektickej dobe úplne bežné. Súvisia so stresom, veľkým pracovným nasadením či finančnými problémami. Slovenská firma Mentegram chce všeobecným lekárom uľahčiť život a prostredníctvom aplikácie digitalizovať procesy a ľahšie identifikovať ľudí, ktorých sa psychické problémy týkajú.

Aplikácia ponúka lekárom analýzy a grafy na základe odpovedí pacientov. Na základe nich dokážu presnejšie stanoviť diagnózu a liečbu, vysvetľuje v rozhovore pre TREND.sk spoluzakladateľ Mentegramu Milan Steskal.

Nakoľko je depresia problémom v spoločnosti?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je na svete 560 miliónov ľudí, ktorí majú problémy s duševným zdravím. Týkajú sa jedného dospelého človeka z piatich. Nehovorím, že musí byť hospitalizovaný, ale že potrebuje odbornú pomoc s depresiou či úzkosťou. Viac ako 50 percent z týchto ľudí nedostane pomoc vôbec.

Dôvodov je viacero. Buď je to kvôli stigme, alebo nevedia, na koho sa obrátiť, alebo všeobecní lekári nemajú spôsob, ako sa o týchto ľudí postarať. To chceme vyriešiť. Aby doktori mali na to spôsoby a vedeli ich identifikovať.

Týka sa to aj ekonomiky. Náklady, vrátane nepriamych, ktoré súvisia s problémami s duševným zdravím, sú v USA vo výške 200 miliárd dolárov ročne. Psychiatrické lieky sú druhými najčastejšie predpisovanými liekmi a je to obrovský problém. Depresia je často sprievodným javom iných ochorení, od závislostí až po iné vážne ochorenia.

Ako to rieši vaša aplikácia?

Dvoma spôsobmi. Vďaka tomu, že automatizujeme veľa činností pre doktorov, umožňujeme im skontrolovať viac pacientov. Napríklad, dnes všeobecný lekár nemá ako jednoducho zistiť, či má jeho pacient depresiu alebo nie. Môže to, samozrejme, na ňom vidieť a urobiť s ním krátku diskusiu, ale nebude to mať zaplatené a bude to trvať dlho.

Pomáhame tak doktorom identifikovať ľudí, ktorí môžu mať duševné problémy. Pacienti si otvoria aplikáciu a vyplnia formulár/test, ktorý vyčiarkujú a na základe odpovedí sa stanoví pravdepodobnosť depresie. Doktor na základe toho vie identifikovať, či pacient potrebuje ďalšiu pomoc.

Formulár vyplní pacient vopred, pred návštevou lekára, alebo v čakárni na tablete, ktorý mu podá sestrička. Takže doktora to stojí reálne len pár sekúnd na pozretie výsledkov testu. To je ten prvý krok riešenia problému. Aplikácia by mala byť u všetkých lekárov, od všeobecných doktorov až po gynekológov.

Slováci stoja za firmou, ktorá identifikuje vašu depresiu či úzkosť

Spoluzakladatelia Mentegramu: Milan Steskal a Igor Holas Zdroj: Facebook / Mentegram

Lekár v aplikácií vidí len to, čo pacient zaškrtal v odpovediach alebo dávate lekárovi aj nejakú pridanú hodnotu?

Doktor dostane vyhodnotenie odpovedí. Väčšina týchto testov je štandardizovaných a nie je problem ich vyhodnotiť automaticky. Podobne, ako test v škole. Systém vyhodnotí odpovede, doktor vidí výsledné skóre, či má pacient zvýšenú mieru depresie alebo nie.

Testovali sme aplikáciu u jedného psychiatra, ktorý vďaka nej dokázal vidieť denne o dvoch až troch pacientov viac. Šetrí teda čas, obom stranám.

Druhý prístup je dlhodobý, keď sa už pacient lieči dlhodobo a zaznamenáva si do aplikácie, ako sa cíti.

Presne. Ak sú pacienti v štádiu liečby napríklad terapeuta, my tú liečbu zefektívňujeme. Doktor môže merať, ako sa pacient cíti medzi sedeniami, keďže si to každý deň zapisuje do aplikácie. Nemusí sa dlho rozpamätávať, čo bolo pred týždňom.

Aplikáciu môžu lekári využiť aj na to, že pacientovi medzi sedeniami niečo pripomenú – napríklad dať si lieky. Terapeut si vytvorí formulár v štýle „Dobré ráno, Milan. Dal si si dnes ráno svoj liek?“. Pacientovi takáto správa pípne a môže na ňu odpovedať.

Prípadne terapeuti dávajú pacientom domáce úlohy a cez aplikáciu môžu pacientov lepšie sledovať a pripomínať ich úlohy, na ktorých sa dohodli. Samozrejme, nemusí to byť „push“ notifikácia na mobil, ale môže to prebiehať napríklad cez e-mail.

Nie sú paradoxne mobilné aplikácie príčinou toho, že máme čoraz viac psychické problémy?

Toto si nedovolíme tvrdiť alebo vyvracať. Nehovoríme lekárom, čo majú s pacientmi robiť, ale dávame im možnosť efektívnejšie robiť to, čo by chceli s pacientami robiť. Ak lekár vyhodnotí, že to s daným pacientom nebude cez Mentegram fungovať, tak to jednoducho nebude používať. Zatiaľ nemáme takéto sťažnosti.

Pozná pacient svoje výsledky, ktoré vytvoril Mentegram z jeho odpovedí?

Naozaj sa riešilo, či ich má vedieť okrem lekára aj pacient. My sme sa rozhodli, že to neuvidia. Vidia svoje odpovede, ale nepoznajú skóre, aby ich to nenavádzalo.

Dali by sa dáta z dlhodobého hľadiska použiť na seriózny výskum?

O tom práve vedieme diskusie, pretože za ten čas sme nazbierali dostatok dát. Igor Holas [spoluzakladateľ Mentegramu] je výskumník a pracuje s dátami a práve teraz sme riešili, či by sa na to nepozrel. Niektoré dotazníky sú totiž štandardizované, napríklad na depresiu, úzkosť alebo posttraumatický šok, z ktorých by sa dalo niečo vytiahnuť.

Slováci stoja za firmou, ktorá identifikuje vašu depresiu či úzkosť

Čo vidí lekár v aplikácii Mentegram Zdroj: Facebook / Mentegram

Čo by ste z nich vedeli vytiahnuť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa