Slováci zatiaľ húfne neopúšťajú sporenia na penziu na súkromných účtoch a nevracajú sa do štátneho dôchodkového systému, ako to predpokladala vláda pred otvorením druhého dôchodkového piliera. Štát tak zrejme nezíska 229 miliónov eur, ktoré si od tohto kroku sľuboval.

Na Slovensku si odkladá časť povinných odvodov na dôchodkový účet v jednej zo šiestich správcovských spoločností zhruba 1,5 milióna ľudí. Na súkromné účty pôvodne smerovalo deväť percent hrubej mzdy zamestnanca. Od septembra kabinet premiéra Roberta Fica v rámci opatrení na ozdravenie štátnych financií tento príspevok znížil na štyri percentá a zvyšnú časť dôchodkových odvodov presunul do štátneho dôchodkového systému.

Odišli len dve tisícky

Vláda ďalej umožnila Slovákom sporenie na penzijných účtoch ukončiť a vrátiť sa do štátneho dôchodkového systému. Druhý dôchodkový pilier na obdobie od septembra do konca januára budúceho roka tiež otvorila pre záujemcov, ktorí sa do neho v minulosti neprihlásili. Od tohto kroku si sľubovala zníženie počtu klientov správcovských spoločností o 50 000, čo by po presune ich úspor do štátnej Sociálnej poisťovne posilnilo kondíciu priebežného dôchodkového systému. Prvé dva mesiace ale ukázali, že Slováci sa v budúcnosti pri vyplácaní starobných dôchodkov nechcú spoliehať len na štát. Správcovské spoločnosti za toto obdobie totiž prišli len o približne 2 000 klientov.

Sporenie na dôchodok z povinných odvodov prešlo na Slovensku od svojho štartu v roku 2005 zmenami za každej vlády. Už prvá Ficova vláda, ktorá viedla krajinu v rokoch 2006 až 2010, druhý penzijný pilier dvakrát otvorila. R. Fico sa dlhodobo netají kritikou voči existujúcemu systému sporenia na dôchodok. Tvrdí, že správcovské spoločnosti, ktoré spravujú majetok za viac ako päť miliárd eur, dostatočne nezhodnocujú peniaze svojich klientov.

Opozícia si naopak myslí, že Ficova vláda chce zmenami v dôchodkovom systéme len získať peniaze, aby pri ozdravení štátnych financií nemusela pristúpiť k nepopulárnym škrtom vo výdavkoch. Oslabenie druhého dôchodkového piliera podľa ekonómov v budúcnosti zvýši tlak na štátny dôchodkový systém.

Vstúpiť chce každý desiaty Čech

V Česku plánuje do pripravovaného druhého piliera momentálne vstúpiť iba každý desiaty obyvateľ v produktívnom veku. Väčší záujem o sporenie je v mestách než na vidieku. Muži i ženy majú takmer zhodné preferencie. Vyplýva to z prieskumu v rámci projektu Dôchodkový barometer, ktorý vznikol z iniciatívy poradenskej firmy AWD v spolupráci s agentúrou STEM / MARK. Na prieskume sa zúčastnilo takmer tisíc respondentov.

"Záujem o druhý pilier je zatiaľ vlažný, vyplatí sa len ľuďom, ktorí majú nadštandardné príjmy, alebo majú do dôchodku ďaleko. Obe tieto podmienky však spĺňa len málokto," komentoval výsledky prieskumu hlavný analytik AWD Tomáš Rampula. Jesenné prezidentské veto, nízka obľuba vládnej politiky vyjadrená v krajských voľbách a nejasnosti okolo ďalšieho vývoja rokovaní v snemovni podľa neho ešte znížili záujem ľudí o druhý pilier.

Zmení to kampaň?

Vstup do druhého súkromného dôchodkového piliera bude podľa plánov českej vlády možný od 1. januára 2013, a to pre všetky osoby staršie ako 18 rokov, ktoré ešte nepoberajú dôchodok. Ľudia starší ako 35 rokov to budú môcť urobiť len do 1. júla 2013, mladší potom najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom dosiahnu 35 rokov. O dôchodkovej reforme vrátane zavedenia druhého piliera však stále ešte rokuje český parlament.

Prehlasovanie prezidentského veta v Snemovni, a teda definitívne schválenie dôchodkovej reformy, by však malo odštartovať marketingové kampane nových dôchodkové spoločností. "Očakávame teda všeobecný nárast záujmu o dôchodkové sporenie," upozornil Rampula.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch