Investičná skupina Slavia Capital zostáva v kríze aj naďalej opatrná. Ozdravila síce krupinské strojárne Way Industries a rozšírila hlavne v Rumunsku svoj biznis s problémovými pohľadávkami, ale jej exity z firiem výrazne prevažujú. Skupina v náročnejších časoch uprednostňuje istotu hotovosti na účtoch pred riskantnejšími pokusmi o rozširovanie biznisu. Potvrdzuje to odchodom už z tretieho projektov v tomto roku.
Predaje pokračujú
Tento mesiac Slavia Capital predala svoje posledné veľké energetické aktívum – Energy Snina - a aj tri obilné sklady svojho bratislavského spracovateľa olejnín Palma Group v Hontianskych Nemciach, Sečovciach a Leviciach. Okrem toho sa rozhodla, že predá aj pridruženú fabriku Palmy na výrobu kozmetiky a bytových čističov v Novom Meste nad Váhom. Jej terajších päťdesiat zamestnancov si prácu zachová, len ak sa pre fabriku naozaj nájde nový perspektívny investor. Slavia s jej prevádzkovaním už ďalej nepočíta.
Všetky rozhodnutia nadväzujú na početné výpredaje skupiny z posledných rokov. V Humennom Slavia Capital predala výrobcu energií Chemes a vycúvala aj z tamojšieho podniku na výrobu textilných vlákien Chemlon, ktorý krátko na to výrobu úplne uzavrel. Rovnako skupina predala aj svoj polovičný podiel v českom výrobcovi malých športových lietadiel Czech Sport Aircraft Kunovice.
Dobrá cena
Hovorca skupiny Peter Benčúrik odmieta, že by posledné tohtoročné predaje boli výsledkom oslabenia Slavie Capital. Dochádza podľa neho iba k tomu, že v niektorých spravovaných firmách nastal čas na najoptimálnejší odchod. To podľa neho platí hlavne pre predaj podniku Energy Snina. Slavia ho predala firme GGE - energetickej vetve skupiny Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka. „Kupec za nami sám prišiel a ponúkol nám za Energy Snina veľmi výhodnú cenu, ktorú sme akceptovali. Nebolo čo riešiť,“ hovorí P. Benčúrik.
I. Kmotrík mohol mať o Energy Snina eminentný záujem najmä preto, že v energetike tohto východoslovenského mesta už pôsobí iná jeho firma Tenergo Brno. No tá v Snine iba rozvádza teplo a teplú úžitkovú vodu od cudzích výrobcov. Energy Snina je sama nielen výrobcom tepla, ale aj elektriny, preto je teraz v Snine pre GGE vhodným doplnkom.
Odhodené záťaže
Plánovaný odpredaj považskej fabriky na výrobu kozmetiky a bytových čističov je zase podľa P.Benčúrika výsledkom zefektívnenia celej Palmy Group. „V Palme sa chceme sústrediť už len na nosnú výrobu potravinárskych olejov, tukov a margarínov,“ hovorí P. Benčúrik.
Ďalší osud zamestnancov fabriky stojí na tom, či sa pre ňu nájde nový prevádzkovateľ. Ich šance na zachovanie práce sú ale limitované tým, že Slavia fabriku nepredáva aj s najúspešnejšími, dlho budovanými značkami.
„Najperspektívnejšie značky detskej kozmetiky Bupi i kozmetiky pre dospelých Voux určite s fabrikou nepredáme. Dáme si ich na objednávku vyrábať u iných externých dodávateľov,“ osvetľuje hovorca Slavie Capital. Či si skupina bude dávať naďalej u externých dodávateľov vyrábať aj lacnejšiu kozmetickú značku Palmira a čističe Penol, alebo či aspoň tieto značky neponúkne záujemcom spolu s fabrikou, zatiaľ P. Benčúrik spresniť nevedel. Tak či tak, tieto značky až tak hodnotné nie sú, práca pre päťdesiatku zamestnancov fabriky pravdepodobne zostane zachovaná iba vtedy, ak ju kúpi zabehnutá kozmetická firma s vlastnými značkami. „Rokujeme s viacerými záujemcami a sú medzi aj strategické firmy z oblasti kozmetiky a bytovej chémie,“ hovorí P. Benčúrik.
Z Palmy Group Slavia odpredala už aj spomenutú trojicu skladov nadnárodnému koncernu Archer Daniels Midland, ktorý na Slovensku vlastní fabriku na výrobu kukuričných škrobov Amylum Boleráz.
Ilustračné foto - Andrej Balco