Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) analyzoval dopady jednotlivých druhov obnoviteľných zdrojov na koncové ceny.

Vyšlo mu, že tento rok zaplatia spotrebitelia v koncových cenách na podporu slnečnej energie takmer 117 miliónov eur. Oproti minulému roku je to nárast viac ako devätnásťnásobný.

Slnečná energia je tak podľa analýzy ÚRSO najdrahším obnoviteľným zdrojom. S výrazným odstupom nasleduje podpora biomasy, body a bioplynu.

Obnoviteľné zdroje majú na podporovanej výrobe podiel takmer 55 percent. Celkové náklady na podporu všetkých OZE dosiahnu tento rok podľa ÚRSO takmer 192 miliónov eur. Oproti minulému roku je to nárast o viac ako 500 percent.

Kombinovanú výrobu elektriny a tepla podporujú spotrebitelia v koncových cenách celkovou sumou takmer 43,5 milióna eur v roku 2011. Výroba elektriny v KVET má na celkovej podporovanej výrobe o niečo viac ako 45 percentný podiel.

Koncové ceny elektrickej energie na tento rok sa zvyšovali pre rast tarify za prevádzkovanie systému. V tejto tarife je zjednodušene zahrnutá podpora výroby elektriny v obnoviteľných zdrojoch. Okrem obnoviteľných zdrojov však spotrebitelia v tejto tarife – ktorú vyberajú distribučné spoločnosti – platia aj podporu výroby elektriny z domáceho uhlia v nováckych elektrárňach a náklady organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

Parlament v závere minulého roka novelizoval zákon o podpore obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny s cieľom znížiť dopady rozmachu OZE a KVET na koncové ceny elektriny.

Foto na titulke - Flickr.com