Kriminalita bielych golierov, teda v mnohých prípadoch aj najvyšších predstaviteľov firiem, nie je výnimočná ani na Slovensku či v Česku. Akurát sa o nej až tak často nehovorí, respektíve si firmy dávajú veľký pozor na to, ako o nej informujú. TREND sa o kriminalite manažérov rozprával s partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners Ondřejom Majerom.
- V rozhovore sa dočítate aj to:
– akých trestných činov sa manažéri firiem najčastejšie dopúšťajú,
– aké postihy z toho pre nich vyplývajú,
– či sa dá trestnej činnosti manažérov predchádzať a ako,
– ako sa môže spor obrátiť proti poškodenému,
– a ďalšie informácie.
Akých trestných činov sa vo firme najčastejšie dopúšťajú biele goliere?
V praxi sa najčastejšie stretávame s dvoma okruhmi trestnej činnosti v spoločnostiach. V prvom prípade sa konateľ alebo manažment obohacuje na úkor firmy. Typicky ide o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, keď v spolupráci s dodávateľmi pre firmu nakupuje predražené, nepotrebné alebo aj nedodané tovary a služby, prípadne využíva firemnú platobnú kartu ako vlastnú. Alebo to je insider trading, teda zneužívanie informácií, ktoré zo svojej pozície manažment nadobudol vo svoj prospech alebo v prospech iných osôb.
Veľa toxických ľudí má úspešné firmy. Nemusia byť šikovnejší, akurát nemajú zábrany a strach
Čo predstavuje druhý okruh?
Tam spadajú trestné činy, ktoré sú páchané v mene, respektíve v prospech spoločnosti samotnej. Tu ide najčastejšie o korupčné trestné činy, daňové trestné činy, rôzne formy legalizácie príjmov z trestnej činností a podobne. Na tejto trestnej činnosti môže mať záujem aj manažment spoločnosti, ktorý sa podieľa na výnosoch, prípadne má vo firme majetkovú účasť.
O akých sumách sa pri tomto obohacovaní bavíme?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?