Ako píše spoločnosť vo výročnej správe, každý deň jej vo výrobe chýbalo dvadsať až tridsať percent pracovníkov oproti skutočnej potrebe. Rona pritom v závode zamestnáva viac ako 1 300 ľudí a priemerný plat tam vlani medziročne vzrástol o takmer trinásť percent na 1 084 eur.
Ľudia nie sú
Výrobca pohárov, kalíškov, váz a mís sa preto rozhodol výrazne zainvestovať do automatizácie s cieľom nahradiť ľudskú prácu pri manipulácii výrobkov a kontrole ich kvality. Uvoľnených zamestnancov chce následne využiť na pozície, kde dnes chýbajú.
Nezamestnanosť v púchovskom okrese sa v júli tohto roka pohybovala na úrovni 3,4 percenta a v celom regióne na Považí je problém s nedostatkom nielen kvalifikovaných, ale už aj nekvalifikovaných zamestnancov. V budúcnosti nemožno očakávať, že sa situácia zmení. Preto ak chce Rona ďalej rásť, nemá na výber.
Vlastné patentované zariadenie
Spoločnosť vlani investovala viac ako šesť miliónov eur do modernizácie a automatizácie, čo je takmer dvojnásobok oproti predminulému roku. V investíciách chce podnik pokračovať aj v nasledujúcom období.
V uplynulom roku už Rona nasadila nové etiketovacie a laserové zariadenia, vďaka čomu dokázala znížiť stav brigádnikov medziročne o takmer tri percentá. Firma zároveň vyvinula a patentovala aj zariadenie na automatické laserové ciachovanie a dekoráciu, vďaka čomu dokázala viacnásobne zvýšiť produkciu na zamestnanca.
Tržby Rony vlani medziročne vzrástli o poldruha percenta na 63,1 milióna eur, kým čistý zisk klesol o štvrtinu na 2,2 milióna eur. Pridaná hodnota sa na tržbách podieľala rovnou polovicou.