Automobilka Volkswagen kvôli škandálu s falšovaním emisií zhoršila výhľad hospodárenia na tento rok. V treťom štvrťroku si odloží 6,5 miliardy eur, aby mala na zaplatenie vysokej pokuty a na nevyhnutné servisné opatrenia.

Koncern zároveň priznal, že softvérom určeným na falšovanie testov emisií bolo na celom svete vybavených 11 miliónov áut. Ešte včera sa pritom hovorilo o čísle ani nie pol milióna áut v USA.

Podľa spoločnosti sa softvér vyskytoval v naftových motorov EA189. Tie sa objavovali aj u automobilky Škoda Auto a montovali sa do predchádzajúcej generácie modelov Fabia, Octavia a Superb. Do ukončenia ich výroby ich mali aj modely Roomster a Rapid, píše portál iHned.cz.

Softvér mala dodať spoločnosť Bosch, ktorá sa od škandálu dištancuje a hovorí, že dodala len to, čo požadoval Volkswagen a zodpovednosť za nastavenie, implementáciu do celého vozidla bol v plnej réžii automobilky.

Factbox on the alleged Volkswagen emissions cheating scheme pic.twitter.com/QhK9Ndzx0I

— Agence France-Presse (@AFP) September 22, 2015

Francúzsky minister financií Michel Sapin navrhol, aby bol škandál vyšetrený na úrovni celej Európskej únie. Už teraz prebieha vyšetrovanie v Nemecku a do testov sa pustila aj Južná Kórea.

Kontrola by sa mala zamerať aj na francúzskych výrobcov, hoci v ich prípade nie je podľa ministra dôvod na podozrenie, že postupovali podobným spôsobom ako VW.

„Musí sa to urobiť na európskej úrovni," povedal M. Sapin pre rozhlasovú stanicu Europe 1. „Sme európsky trh s európskymi pravidlami. Práve tieto musíme rešpektovať. Práve tieto sa v Spojených štátoch amerických porušili,“ dodal minister

Federálny úrad pre ochranu životného prostredia (EPA) v piatok informoval, že Volkswagen inštaloval do niektorých dieselových modelov softvér, ktorý zatajuje skutočné množstvo vypúšťaných emisií. Skupina tak musí v USA zvolať na opravu takmer pol milióna áut a hrozí jej pokuta až 18 miliárd dolárov.

Volkswagen sa k pochybeniam priznal. Federálne ministerstvo spravodlivosti v USA už začalo kriminálne vyšetrovanie prípadu a preverenie dieselových modelov automobilky nariadil podľa medializovaných informácií aj nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt.

V reakcii na obvinenia sa akcie Volkswagenu v pondelok prepadli o takmer 20 percent. Vlastné vyšetrovanie zamerané na tri dieselové modely skupiny Volkswagen plánuje aj Južná Kórea. 

Kauza sa týka niektorých dieselových modelov VW a Audi predaných po roku 2008. Tieto vozidlá majú podľa zistení EPA nainštalovaný program, ktorý pri bežnej prevádzke vypína kontrolu emisií a systém aktivuje v okamihu, keď je vozidlo testované na emisie. Autá tak môžu až 40-násobne prekračovať zákonné limity na vypúšťanie škodlivých látok do ovzdušia.