Škandál okolo manipulácie s kľúčovou medzibankovou úrokovou sadzbou Libor sa zrejme rozrastá. Britský ekonomický denník Financial Times (FT) totiž zverejnil kópiu dokumentu, ktorý naznačuje spojitosť medzi britskou vládou a švajčiarskou bankou UBS. Tá vraj v roku 2008 vtedajšej labouristickej vláde radila, ako sadzbu Libor účinnejšie a rýchlejšie znížiť. Labouristi ale také náznaky odmietajú.

Britskí konzervatívci, ktorí dnes vedú koaličnú vládu, ale v prieskumoch verejnej mienky v preferenciách za labouristami zaostávajú, článok v FT preto okamžite využili. Časť viny za škandál zvaľujú na vládu bývalého premiéra Gordona Browna a kladú si otázku, či labouristi o manipuláciách so sadzbami vedeli a ak áno, či ich nejako potrestali.

Podľa FT ide o dôvernú správu, ktorá vznikla v čase, keď vrcholila finančná kríza. Labouristi dnes tvrdia, že odporúčanie od UBS bolo normálnym legitímnym spôsobom, ako sa pokúsiť riešiť úverovú krízu. Po páde americkej banky Lehman Brothers totiž úverový trh úplne zamrzol a hrozilo, že sa zrúti celá globálna finančná architektúra.

„V tej správe nie je absolútne nič o zámernej manipulácii so sadzbou Libor, v ktorej sa angažovali makléri banky Barclays,“ reagoval hovorca labouristov Chris Leslie. Vtedajší premiér G. Brown, ani súčasný minister financií George Osborne sa k správe zatiaľ nevyjadrili. UBS vtedy svoje odporúčania smerovala na britské ministerstvo financií.

Škandál okolo manipulácie s medzibankovou sadzbou Libor znovu vyplával na povrch koncom júna. Vyšlo totiž najavo, že britská banka Barclays v tejto súvislosti zaplatí úradom vo Veľkej Británii a Spojených štátoch pokutu skoro 450 miliónov dolárov. Predseda správnej rady banky Marcus Agius, rovnako ako výkonný riaditeľ Bob Diamond, už v minulých dňoch oznámili rezignáciu.

Libor je priemernou úrokovou sadzbou, ktorú si na základe svojich odhadov stanovujú vybrané banky v Londýne. Tie dohodnutú sadzbou vyjadrujú názor na to, za akú sadzbu si budú požičiavať od iných bánk. Odhady tak odrážajú celkovú situáciu na trhu. Od sadzieb Libor sa odvodzujú úrokové sadzby úverov v objeme stoviek biliónov dolárov, ktoré sa uzatvárajú po celom svete.

Deutsche bank suspendovala dvoch ľudí

Aféru okolo manipulácie sadzieb Libor riešia aj v ďalších krajinách. Dvoch zamestnancov nemeckej banky Deutsche Bank dočasne zbavili funkcie po tom, ako banka požiadala externých audítorov o preskúmanie toho, či jej zamestnanci boli zapojení do manipulácie medzibankovej úrokovej sadzby Libor. Informoval o tom nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý necitoval nijaké zdroje. Hovorca Deutsche Bank v nedeľu odmietol článok časopisu komentovať. Ľudia oboznámení s problematikou ešte v piatok pre agentúru Reuters uviedli, že nemecký regulačný úrad začal špeciálne vyšetrovanie v Deutsche Bank v súvislosti s podozrením, že s medzibankovou úrokovou sadzbou Libor sa manipulovalo.

Vyšetrovatelia v USA, Európe a Japonsku prešetrujú viac ako tucet veľkých bánk pre podozrenie s manipuláciou londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby Libor. Britská banka Barclays je jedinou bankou, ktorá prečin priznala a minulý týždeň súhlasila so zaplatením pokuty v sume vyše 450 miliónov dolárov.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's zhoršila britskej banke Barclays, ktorá je tretia najväčšia v krajine, výhľad samostatného ratingu bankovej finančnej sily na negatívny zo stabilného. Za dôvod svojho štvrtkového kroku označila odstúpenie vysokopostavených predstaviteľov banky, vrátane generálneho riaditeľa Boba Diamonda, v dôsledku škandálu s manipuláciou medzibankovej úrokovej sadzby Libor. Moody's uviedla, že zhoršenie výhľadu je odzrkadlením obáv z negatívneho vplyvu odchodu vysokopostavených predstaviteľov banky pre následnú neistotu v smerovaní banky. Ratingová agentúra S&P taktiež vo štvrtok zhoršila výhľad dlhodobého ratingu Barclays na negatívny zo stabilného pre vážne zmeny vo vedení banky a pre to, že existuje neistota pri smerovaní banky.

Škandál okolo sadzby Libor sa rozrastá

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP