„Keby sa teraz preukázalo, že Ginostra a ďalšie cyperské schránky, ktoré od Váhostavu (v reštrukturalizácii) žiadajú celkovo 26 miliónov eur, v skutočnosti patria Širokému alebo jeho ľuďom, mohlo by to spochybniť škrtanie dlhov podniku,“ uviedol denník SME.

Obžaloba opisuje, ako v 90. rokoch znehodnocovali akcie českého operátora SPT Telecom. V. Kožený akcie podniku cielene prevádzal do Česka a späť, využíval na to cyperskú firmu Zenko Trading. Prevodmi sa hodnota akcií SPT Telecomu znižovala, harvardské fondy tak vraj prišli o 250 miliónov korún.

Obchody za Zenko Trading podľa súdnych dokumentov podpisovali J. Široký alebo Eleni Kyriakou. Majiteľmi Zenko Trading boli v čase tunelovania harvardských fondov schránkové firmy Prontoservus Ltd. a Maninteser Ltd., ktoré teraz podľa slovenskej pobočky Transparency International nepriamo spoluvlastnia Váhostav.

Eleni Kyriakou riadila aj schránky Jurmo Trading Co. a LC Law Counsel, ktoré vraj zinkasovali 62 miliónov slovenských korún od fabriky Plastika Nitra za fiktívny marketing či poradenstvo. Plastika patrí do sféry vplyvu Juraja Širokého.

„Zmluvy na fiktívnu prácu s týmito cyperskými schránkami v 90. rokoch údajne podpisoval súčasný minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer), ktorý vtedy Plastiku riadil. Vyšetrovania čudných obchodov polícia zastavila v roku 2007, pretože skutok bol premlčaný,“ informuje Sme.