Energetický zázrak sa dnes v Kalifornii chystá predstaviť neznáma spoločnosť Bloom Energy zo Silicon Valley. Firme, ktorú založil bývalý zamestnanec NASA, sa podarilo vyvinúť palivový článok, ktorý dokáže vyrobiť lacnú a relatívne ekologickú elektrinu. Vynález niekoľko mesiacov pred oficiálnym predstavením testovali veľké americké firmy ako Google, Bank of America, logistická firma FedEx, či obchodný reťazec Wal-Mart.
Bloom Energy robila okolo svojho objavu, ktorý označuje za revolučný, veľké tajnosti. Na internetovej stránke firmy sú umiestnené hodiny, ktoré odpočítavajú čas do predstavenia vynálezu nazvaného Bloom Box. Informácie o projekte odvysielala v nedeľu exkluzívne televízia CBS v relácii 60 Minutes.
Zakladateľ firmy K.R. Sridhar CBS ukázal, ako jeho vynález funguje. Základ palivového článku tvoria keramické platničky veľkosti počítačovej diskety potreté špeciálnou látkou. Zelená vrstva na jednej strane platničky pôsobí ako anóda a čierna vrstva na druhej strane ako katóda. Zloženie náteru K.R. Sridhar prezradiť nechcel, pretože v ňom sa skrýva tajomstvo celého vynálezu.
Internetová stránka Bloom Energy
Takto pripravené platničky sa poukladajú na seba do špeciálnej krabičky a tie zase do väčšieho boxu, kam sa privádza palivo (plyn, benzín a podobne) a vzduch. Medzi dve platničky sa ešte vloží kovová vrstva, no namiesto drahej platiny používa Bloom Energy lacnú zliatinu kovov. Plyn sa vo vnútri palivového článku potom zmieša s kyslíkom zo vzduchu a chemická reakcia vygeneruje elektrinu. ,,Jedna platnička dokáže vyrobiť elektrický prúd pre jednu žiarovku, jedna krabička stačí na zásobovanie priemernej európskej domácnosti a 64 platničiek vyrobí elektrinu pre jednu kaviareň Starbucks,“ uviedol K. R. Sridhar ako príklad v reportáži CBS.
Začínajúca firma získala na rozbehnutie projektu 400 miliónov dolárov od rôznych investorov. Či bude jej projekt úspešný, ukáže až prax a záujem zákazníkov. Vyvinúť palivové články, ktoré budú vyrábať lacnú a čistú elektrinu, sa snažilo mnoho firiem. Stroskotali buď na vysokých nákladoch na výrobu článkov alebo na drahých palivách, z ktorých elektrinu vyrábali. Príkladom sú vodíkové palivové články.
,,S oxidáciou pracujeme už vyše 30 rokov a stále sme iba v laboratóriu,“ namieta pre denník New York Times Mike Brown z americkej spoločnosti UTC Power, ktorá je lídrom na trhu palivových článkov. ,,Nikto zatiaľ nebol schopný vyriešiť problém spoľahlivosti tohto procesu,“ dodal M. Brown.
Skepticky sa v reportáži CBS vyjadruje aj Michael Kanellos, šéfredaktor webovej stránky GreenTech Media. ,,Som zvedavý, ale zatiaľ skeptický. Ľudia sa snažia vyrábať palivové články od tridsiatych rokov 19. storočia a zaťiaľ neboli úspešní. Malé platničky vo vnútri Bloom Boxu musia spoľahlivo pracovať nie hodinu, alebo deň, ale aj tridsať rokov. A musia byť lacné na výrobu,“ vysvetlil M. Kanellos.
K.R. Sridhar tvrdí, že jeho systém je spoľahlivý a najmä lacný. ,,Dokáže pracovať s bežnými fosílnymi palivami, zemným plynom, ale aj obnoviteľným bioplynom či solárnou energiou,“ hovorí. ,,Jeden Bloom Box stojí približne 700- až 800-tisíc dolárov a dokáže vyrobiť kilowatt elektrickej energie za 8 až 10 amerických centov, čo je menej než súčasná cena elektriny.
Štyri Bloom Boxy testovala vo svojom datacentre 18 mesiacov technologická firma Google. Ako palivo používala zemný plyn a počas testovacieho obdobia ho spotrebovala o polovicu menej, ako pri predchádzajúcom zdroji elektriny.
Ďalšou firmou, ktorá preverovala spoľahlivosť a úspornosť Bloom Boxov, je eBay. Podľa vyjadrenia šéfa firmy John Donahoea pre CBS, novinka ušetrila eBayu za deväť mesiacov 100-tisíc dolárov.
Firmy v Kalifornii boli ústretové pri testovaní vynálezu aj vďaka možnosti získať 20-percentnú dotáciu na nákup ekologického zdroja elektriny a 30-percentnej úľave na daniach. Cena zdroja sa im tak fakticky znížila na polovicu.
Či prvé lastovičky zo Silicon Valley budú nasledovať aj ďalšie firmy a uveria Bloom Boxu ukáže až čas. Zaujímavú budúcnosť však vynálezu veští aj účasť na dnešnej oficiálnej tlačovej konferencii, ktorej sa zúčastní kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger či bývalý americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Ilustračné foto na titulke - Tech blog, Foto - Bloom Energy