Ako zlá nočná mora sa už roky naťahuje korupčný škandál Siemensu. Technologický koncern najnovšie v súvislosti s kauzou zažaloval dvoch bývalých manažérov. Chce vysúdiť 20 miliónov eur.
„Spoločnosť požaduje náhradu škôd 15 miliónov eur od bývalého finančného riaditeľa Heinza-Joachima Neubürgera a päť miliónov eur od niekdajšieho šéfa telekomunikačného biznisu Thomasa Ganswindta,“ oznámil Siemens včera v stručnej tlačovej správe. Dodal, že žalobu podal na okresnom súde v Mníchove.
Práve H.-J. Neubürger a T. Ganswindt boli poslední z jedenástky bývalých top manažérov Siemensu, ktorí sa s koncernom v súvislosti s korupčným škandálom nedohodli na vyrovnaní. Niekdajší šéf telekomunikačného biznisu prostredníctvom svojho právnika agentúre Dow Jones povedal, že samotná žaloba nevylučuje možnosť dosiahnutia dohody v budúcnosti. Právnik bývalého finančného riaditeľa podanie žaloby odmietol komentovať.
Zatiaľ posledné kolo dohôd tak uzavrel nemecký koncern v decembri, keď sa dohodol so šiestimi členmi niekdajšieho predstavenstva. Heinrich von Pierer, ktorý stál na čele Siemensu v rokoch 1992 až 2005, vtedy súhlasil, že zaplatí päť miliónov eur. Jeho nástupca Klaus Kleinfeld pošle koncernu dva milióny, píše agentúra Bloomberg.
Ďalší štyria top manažéri, Johannes Feldmayer, Jürgen Radomski, Uriel Sharef a Karl Hermann Baumann, majú v rámci decembrového vyrovnania zaplatiť Siemensu dokopy 11 miliónov eur. S Edwardom Krubasikom, Rudim Lamprechtom a Klausom Wuchererom dosiahla nemecká firma mimosúdne vyrovnanie už dávnejšie.
Zámer zažalovať jedenásť bývalých manažérov a žiadať od nich náhradu škôd zverejnil Siemens ešte v lete 2008. V septembri minulého roka odobrila dozorná rada právne kroky voči tým z nich, s ktorými sa nepodarí uzatvoriť mimosúdne vyrovnanie včas, aby ho mohli definitívne schváliť akcionári na výročnom valnom zhromaždení. To sa koná dnes.
Korupčný škandál, ktorý vypukol počas šéfovania spomínaných manažérov, viedol k vyšetrovaniu koncernu vo viacerých krajinách. Odhalil, že Siemens platil úplatky, aby získal lukratívne kontrakty. Firma sa v roku 2008 dohodla na urovnaní s americkými a nemeckými orgánmi, za čo zaplatila podľa agentúry Dow Jones 1,2 miliardy eur. V súvislosti so škandálom jej vznikli ďalšie výdavky takmer vo výške jednej miliardy eur.
Foto na titulke - Flickr.com