Globálna priemyselná výroba pokračuje v oživení, čo potvrdzujú výsledkami aj najväčšie svetové korporácie. Po americkej General Electric sa predviedol aj európsky strojárenský líder Siemens. Ten vykročil do nového finančného roka so silnými prvokvartálnymi objednávkami, tržbami i ziskom.
Tržby skupiny dosiahli 19,5 miliardy eur, medziročne boli silnejšie o dvanásť percent. Rast tržieb i priemyselných objednávok spoločnosť zaznamenáva už tretí štvrťrok v rade. Nové objednávky medziročne stúpli o bezmála pätinu na 22,6 miliardy eur. Najrýchlejšie, až o bezmála tretinu sa zvýšili zákazky z rozvíjajúcich sa krajín najmä na ázijskom kontinente. Silný rast hlási firma aj zo Spojených štátov, Austrálie a Nemecka. Dvojcifernou mierou rástli objednávky spoločnosti vo všetkých hlavných divíziách. Siemens má široké produktové portfólio. Vyrába rýchlovlaky, turbíny, priemyselné roboty, zdravotnícke zariadenia či osvetľovaciu techniku.
Rast objednávok a tržieb sa prejavuje aj na vyšších ziskoch spoločnosti. Čistý zisk medziročne zosilnel o 15 percent na 1,75 miliardy eur, čo bolo nad očakávania analytikov. Podľa generálneho riaditeľa Siemensu Petra Löschera je firma na dobrej ceste, aby dosiahla cieľ zvýšiť prevádzkový zisk vo finančnom roku 2011 medziročne o 25 až 35 percent.
Firma zvyšuje hotovosť a znižuje čistý dlh, ktorý za posledný štvrťrok klesol medzikvartálne z 5,5 na 3,8 miliardy eur. Rastúci biznis sa prejavil aj na zamestnanosti. Celosvetovo firma zvýšila počet pracovníkov o päť tisíc na 405-tisíc. Hlavnými európskymi konkurentmi sú švajčiarsky ABB, ako aj francúzske Alstom a Schneider Electric.
Rastúci trend ziskov a biznisu skupiny sa odráža aj na kurze akcií Siemensu. Za posledných dvanásť mesiacov zosilneli o približne 40 percent na súčasných 95,2 eura za akciu, čo predstavuje trojročné maximum.
Siemens pôsobí aj na Slovensku. Pre skupinu pracovalo v závere septembra minulého roka 4684 zamestnancov. Tucet firiem koncernu na Slovensku vykázal za obchodný rok 2010 celkový obrat 713 miliónov eur, čo je medziročný rast o osem percent. Ťahali ho najmä dodávky pre systém elektronického cestného mýta a dostavba paroplynovej elektrárne v Malženiciach.
Ilustračné foto na titulke - SITA/AP