Senickú výrobu syntetických vlákien sústredenú v podniku Slovkord chce oživiť česká investičná skupina Jet Investment. Kupuje totiž nielen Slovkord, ale aj viacero iných fabrík jeho moravskej materskej skupiny Kord. Tá sa dostala už pred letom vlaňajšieho roku do finančných problémov po tom, čo jej kríza výrazne okresala zákazky. Odvtedy majitelia Kordu i jeho veriteľské banky hľadali pre neho nového perspektívneho vlastníka a výsledkom je vstup Jet Investmentu.
Plány na rast
Nový vlastník ide zaplatiť za všetky preberané podniky Kordu celkovo 920 miliónov českých korún. Nielen Slovkord, ale aj ďalšie dve senické dcéry Kordu – správcu výrobného areálu Slovenský hodváb a výrobcu predliskov na plastové PET fľaše Kordservice SK kupuje Jet Investment prostredníctvom svojej dcéry Santini Capital. Cez inú svoju dcéru Cefeus Capital zasa investor preberá moravskú fabriku Kordu – firmu Kordárna z Velkej nad Veličkou, ktorá zo syntetických vlákien vyrába finálny produkt skupiny, kordy do pneumatík.
V moravskej Kordárni pôvodní vlastníci Kordu dokázali výrobu udržať v chode aj v čase finančných problémov, a tak v nej môže Jet Investment plynulo pokračovať. No v Slovkorde sa základná výroba syntetických vlákien už vlani zastavila a Kordárna si ich odvtedy kupuje do svojich moravských prevádzok od cudzích výrobcov. Jediný vlastník skupiny Jet Investment Igor Fait pre TREND uviedol, že jeho skupina už výrobu vlákien na starších a menej efektívnych linkách Slovkordu oživovať nebude. No pravdepodobne dokončí v Senici rozostavaný závod na vlákna, do ktorého už Kord vložil 85 miliónov eur. „Robíme si analýzy, ale s vysokou pravdepodobnosťou závod dokončíme. Koľko nás to ešte bude stáť a koľko prijmeme do znovu oživenej výroby vlákien ľudí, zatiaľ spresniť neviem,“ uviedol I. Fait.
Zaťažujúca stavba
Práve tento rozostavaný závod stál na začiatku problémov Kordu. Skupina mala smolu v tom, že krátko po tom, čo začala v roku 2007 stavať veľký závod, zasiahol globálny trh pokles dopytu. Slovkord mal odrazu na vlákna menej objednávok a dole s odbytom išla aj moravská Kordárna. Prichádzala o kontrakty od výrobcov pneumatík. Na účty skupiny odrazu začalo pritekať menej peňazí z predaja výrobkov, a tak nevedela tvoriť dostatočne vysoké zisky na splácanie dlhov z výstavby.
Pred rozhorením krízy celkové ročné tržby skupiny Kord dosahovali okolo 180 miliónov korún a zamestnávala skoro 700 ľudí. Potom niektoré výroby úplne odstavili a niektoré museli znížiť svoje výkony. V celej skupine zostalo 350 ľudí. „Ešte len začíname s reštrukturalizáciu preberaných fabrík, ale do troch či štyroch rokov sa chceme dostať na pôvodné tržby skupiny Kord,“ hovorí I. Fait.
Zázemie majiteľa
Majiteľ Jet Investmentu pôvodne podnikal na kapitálových trhoch. Vybudoval vlastnú brokerskú firmu BBG Brno, ktorú neskôr predal a zisk využil na vstup do biznisu ozdravovania problémových podnikov. Jet Investment pôsobí na českom trhu už od roku 1997. Ozdravil napríklad vinársku firmu Vinium z Velkých Pavlovíc, podnik na laminovanie drevotrieskových dosiek Českomoravský len Humpolec a tiež výrobcu rezačiek papiera Adast Blansko. Teraz pôsobí napríklad vo výrobcovi energetických zariadení PBS Industry Třebíč, v kladnianskych Strojírnách Poldi či v producentovi baliacich fólií Rolofol Frenštát pod Radhoštěm. Vlani spravované podniky Jet Investmentu dosiahli tržby zhruba 70 miliónov eur.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com