Senická mliekareň je stratová a výroba jej už zopár rokov klesá. V posledných mesiacoch dostali nakopené dlhy podnik na hranu prežitia. Vlastníci ešte z privatizačných čias, ktorými sú dodávatelia mlieka z okolitých poľnohospodárskych podnikov, sa mliekareň snažia zachrániť lákaním nového kapitálu.

Spoluvlastníka musia hľadať potom, čo v polovici vlaňajšieho roku z podniku vycúvali českí spoluvlastníci – mliekareň Olma a koncern Agrofert, ktorým sa už ďalej nechcelo sanovať menší upadajúci podnik.

Česi vycúvali

Pôvodne Senická mliekareň patrila medzi stabilné “stredné váhy“ tuzemského mliekarstva. Po privatizácii si dlho udržiavala tržby na úrovni cez 15 miliónov eur. Vyrábala širokú paletu mliečnych výrobkov, no silná bola hlavne v produkcii tvrdého syra – Eidamskej tehly.

Neskôr sa začal na ekonomike firmy prejavovať rastúci cenový tlak obchodných reťazcov a čoraz väčší dovoz mliečnych produktov. Už v roku 2005 výroba sa firmy prepadla o vyše štvrtinu na 11 miliónov eur. Vykázala aj stratu vyše dva milióny eur. Do oslabenej spoločnosti sa v roku 2006 dostal nový, silný spoluvlastník. Tretinu akcií kúpila česká Olma, ktorá výrobu v mliekarni udržiavala na ročnom objeme zhruba desiatich miliónov eur. Do slovenského podniku však veľmi neinvestovala a nedokázala ho ani vytiahnuť zo strát.

Oveľa razantnejšie zaradenie spiatočky prišlo z Česka po tom, čo sa Olma v polovici roku 2008 stala úlovkom ešte silnejšieho hráča, českého agropotravinárskeho biznisu. Kúpil ju Agrofert Slováka Andreja Babiša. Ten síce na Slovensku investuje do spracovania hydiny či výroby múky a pečiva, no Senickú mliekareň prevádzkovať nechcel. Bola pre neho nechceným príveskom preberanej Olmy.

Predať tretinu akcií stratového podniku nebolo jednoduché. Napokon sa Olma dokázala dohodnúť iba so spoluvlastníkmi. „V lete minulého roku sme naše akcie Senickej mliekarne predali ostatným vlastníkom podniku,“ hovorí finančný riaditeľ Olmy Martin Kristián.

Priestor pre investora

Slovenská mliekareň teraz potrebuje čo najrýchlejšie nový kapitál, pretože je nielen v strate, ale k záveru septembra minulého roku vykazovala aj záporné vlastné imanie. To sa dostalo do mínusu skoro 140-tisíc eur. Padá aj produkcia mliekarne. Výroba firmy sa za prvých deväť mesiacov minulého roku dostala na objem 3,6 milióna eur a medziročne sa prepadla o polovicu. Podnik už nevyrába nič okrem Eidamskej tehly.

Manažment a vlastníci sa snažia nájsť na záchranu spoločnosti nového partnera. K záveru minulého roku odsúhlasili na mimoriadnom valnom zhromaždení, že ak sa nájde nový investor, môže do firmy vstúpiť upísaním nových akcií v rozsahu 1,1 milióna eur. Podľa riaditeľa mliekarne Ladislava Húščavu je súhlas so zvyšovaním základného imania krok správnym smerom a môže prispieť k zlepšeniu situácie firmy.

Rokovania s možnými investormi sú už podľa L. Húščavu rozbehnuté, no ich mená konkretizovať nechce. Podľa neoficiálnych informácií TRENDU z mliekarenského sektora by do firmy mohol vstúpiť aj severoslovenský podnikateľ Mikuláš Bobák. So svojimi dvoma mliekarňami v Kežmarku a Nitre je to – po bratislavskom podniku Rajo z nemeckej skupiny Meggle – druhý najsilnejší hráč mliekarstva s ročnými tržbami až na úrovni 90 miliónov eur.

Ilustračné foto na titulke - Archív