V porovnaní Regulačného úradu z tohto leta vyšiel operátor Orange cenovo najdrahšie. Generálny riaditeľ spoločnosti Mariusz Gatza hovorí, že Orange nechce byť profilovaný ako operátor s vyššími cenami, a v tejto veci urobí opatrenia.

Rovnako ako konkurencia, aj Orange sa musí vysporiadať s vysokými cenami energií a ďalšie „poleno pod nohy“ môže priniesť štát v podobe zvýšeného mimoriadneho odvodu. V rozhovore pre TREND sa tiež dozviete, ako Orange vníma svoju líderskú pozíciu a zmenu na pozícii dvojky, aký dopad môže mať zvýšený odvod pre operátorov, či prečo Orange cíti nespravodlivosť.

Ako z pohľadu biznisu hodnotíte rok 2022?

Rok ešte neskončil a chýba nám posledný mesiac, ktorý je v celkovom bilancovaní roka veľmi dôležitý. Zatiaľ to však vyzerá, že v niektorých oblastiach budeme na tom tak, ako sme čakali, a v niektorých výsledky nedoručíme. Na celý obraz si musíme počkať ešte niekoľko týždňov.

Môžete povedať, aké máte odhady finančných výsledkov za tento rok?

Najskôr budem výsledky zdieľať s našim tímom a zamestnancami. Až potom ich zverejníme. Vieme odhadnúť, k akým číslam smerujeme, niektoré budú v súlade s očakávaniami a iné menej, nateraz by som to však bližšie nekomentoval.

Aká je v súčasnosti vaša stratégia v oblasti 5G sietí?

Ku koncu roka dosiahneme 25-percentné pokrytie populácie vysokorýchlostnou 5G sieťou. Náš investičný plán počíta ešte s ďalšou akceleráciou pokrývania v ďalších mesiacoch a v budúcom roku, pokiaľ podmienky na trhu z hľadiska investícií tomu budú priať, čo nateraz nie je z rôznych dôvodov jasné. V budúcom roku by sme mali minimálne zdvojnásobiť pokrytie 5G sieťou.

José Perdomo Lorenzo - generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovak Telekom
Neprehliadnite

Zákazníci mobilných operátorov zatiaľ účty platia. Rast cien však šéf Telekomu nevylúčil

Nedávno ste zrušili poplatok za 5G sieť. Prečo ste sa tak rozhodli?

Služba, ktorú sme ponúkali, bola kupovaná primárne kvôli dátovému balíčku a jeho atraktivite. 5G prístup bol jej súčasťou, ale nebol hlavným dôvodom na kúpu doplnkového balíčka. Tak ako ostatné krajiny, aj my sme sa rozhodli otvoriť 5G sieť pre všetkých zákazníkov a neponúkať ho ako niečo extra.

Energetická kríza má vzhľadom na vysokú spotrebu výrazný dopad aj na operátorov. Ako sa so situáciou snažíte vysporiadať?

Z hľadiska dopadov cien energií nemáme na výber. Dopad je obrovský. Celá naša sieť, dátové centrá, jednoducho všetko beží na elektrickej energii. Aktuálne sa snažíme limitovať spotrebu elektrickej energie tam, kde môžeme.

Používame na to rôzne zelené iniciatívy, ako je napríklad solárne napájanie našich vysielačov. Podobné iniciatívy máme spustené aj vo firme, no tie nám však nepomôžu zásadným spôsobom vyvážiť masívny dopad nárastu cien energií. Toto musí byť absolútne jasné a zrozumiteľné.

Interne sme tiež vo firme rozbehli veľký šetriaci program na viacerých úrovniach, ktorý sa netýka len energií. Pozreli sme sa na náklady a hľadali sme možnosti, kde ušetriť. Je to pomerne náročná situácia aj pre zamestnancov vo firme, no je potrebné to urobiť.

Ako veľmi vám vzrástli náklady na energie?

Bavíme sa o dvojcifernom náraste v miliónoch eur.

Vysoké náklady ste už v tomto roku premietli do cien pre zákazníkov. Je vôbec možné robiť opatrenia aj iným spôsobom?

Zvyšovaniu cien sa chce každá komerčná firma vyhnúť. Nikto z toho nie je nadšený. Žiaľ, toto tempo zvyšovania nákladov nedokážeme kompenzovať šetrením fixných ani variabilných nákladov. Môžeme prehodnocovať a opäť vyjednávať zmluvné vzťahy s dodávateľmi, no ani to nedokáže kompenzovať nárast nákladov spojených s energiou a infláciou pri zachovaní kvality služieb a výšky investícií.

Budete zvyšovať ceny aj v budúcom roku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa