V roku 2000 začlenil do svojho portfólia jedinú rafinériu na Slovensku, bratislavský Slovnaft. O tri roky neskôr vstúpila maďarská firma aj na trh k južným susedom, keď kúpila štvrtinový podiel v chorvátskej štátnej rafinérii INA. Kým však na Slovensku našiel koncern pod nohami pevnú pôdu a v súčasnosti sa blíži k pozícii jediného akcionára, v Chorvátsku došliapol do čohosi oveľa klzkejšieho.
Skupina MOL vedie v Chorvátsku už desať rokov vysoko spolitizovaný súdny spor. Obvinenia z korupcie siahajú k ľuďom, ktorí pôsobili v najvyšších štruktúrach štátu. Bývalý dvojnásobný premiér krajiny Ivo Sanader bol nedávno v súvislosti s odpredajom strategického podielu v rafinérii INA odsúdený druhýkrát. Keďže korupciu mu v minulosti dokázali aj v inom prípade a ďalší trest dostal za profitovanie z vojny, posledných osem rokov strávil za mrežami.
V kauze predaja strategického podielu v rafinérii INA padol rozsudok o vine a treste v závere minulého roka. Sudkyňa záhrebského okresného súdu Maja Štamparová-Stipičová uviedla, že niekdajší predseda chorvátskej vlády I. Sanader dostal na základe dohody o predaji akcií maďarskej skupiny MOL desať miliónov eur.
„Ako vrcholný štátny predstaviteľ Sanader (...) ohrozil zásadné ekonomické záujmy Chorvátska,“ vyhlásil v záverečnej reči prokurátor Tonči Petkovič. Okrem chorvátskeho politika tentokrát dostal v neprítomnosti dvojročný trest aj šéf maďarskej energetickej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi. Práve on mal podľa obžaloby uplatiť I. Sanadera sumou desať miliónov eur.
Proces vo veci podozrení pri odpredaji akcií spoločnosti INA prebehol už druhýkrát. Pôvodný rozsudok vynesený v rovnakej veci nad I. Sanaderom chorvátsky ústavný súd pre procesné pochybenia zrušil a nariadil nový proces. V tom pôvodnom prisúdili I. Sanaderovi osemročný trest ešte v roku 2012, Z. Hernádi v predchádzajúcom procese obžalovaný nebol.
Chorvátsky expremiér Ivo Sanader pred súdom v Záhrebe. Zdroj: TASR/AP
Rozhodnutia chorvátskych súdov vyvolávajú vlnu pochybností. Údajnú korupciu medzi I. Sanaderom a Z. Hernádim prešetrovali aj maďarské orgány a žiadny trestný čin nenašli. Závery pôvodného chorvátskeho vyšetrovania zmietla zo stola aj komisia OSN pre medzinárodné obchodné právo, medzinárodné súdne štandardy podľa nezávislých pozorovateľov nespĺňal ani vlaňajší proces.
Chorvátsko je podľa medzinárodných analytikov aj podľa štatistík Európskej komisie krajinou, ktorej súdnictvo má najnižšiu mieru nezávislosti a nestrannosti a minimálnu dôveru zo strany verejnosti.
Politický proces voči expremiérovi I. Sanaderovi, do ktorého bol zatiahnutý aj nadnárodný energetický koncern, môže napokon krajinu vyjsť draho. MOL totiž v snahe ochrániť svoje investície rozbehol voči chorvátsku stámiliónovú arbitráž v americkom Washingtone.
Zachránený štátny gigant
Maďarský koncern MOL vstúpil do chorvátskej rafinérie INA prvýkrát v roku 2003, keď v spoločnosti získal svoj prvý, teda štvrtinový podiel. Masívna fabrika zamestnávajúca tisícky ľudí sa však pod tlakom globálnej hospodárskej krízy v roku 2008 ocitla na pokraji bankrotu a jediným riešením, ako mu predísť, sa ukázalo odpredanie ďalšej časti akcií.
Chorvátska vláda pod vedením premiéra I. Sanadera sa na poskytnutí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?