Česká lotériová firma Sazka končí. Aj keď sa vážne rozhodnutie o ďalšom smerovaní pohnutého osudu firmy tento týždeň čakalo, malo prísť až vo štvrtok na schôdzi veriteľov insolvenčného konania. Generálny riaditeľ Sazky Aleš Hušák ale ešte dnes, niekoľko hodín pred rokovaním veriteľov, opäť raz zobral vážne kroky v krachujúcej firme do svojich rúk.
Pripravil kroky, ktoré ukončujú činnosť firmy, citovali dnes popoludní české médiá zdroj blízky rokovaniam o firme. Celé popoludnie sa v českých médiách hovorí o tom, že A. Hušák dokonca plánuje prepustiť všetkých zamestnancov Sazky.
„Sazka prepúšťa k dnešnému dňu všetkých zamestnancov, nebude pokračovať v žrebovaní, doplatí všetky dlhy, ohrozujúce licenciu a nemá peniaze na ďalšiu prevádzku," citovali české Hospodářské noviny riaditeľa českej Asociácie prevádzkovateľov kurzových stávok Marka Hermana.
Súčasťou krokov, ktorými má A. Hušák ukončiť činnosť Sazky, má byť aj vrátenie licencie na lotérie ministerstvu financií. „Počul som o tom, no žiadny oficiálny dokument, ktorý by to potvrdzoval, tu nemáme,“ citoval server Aktuálně.cz Karla Koryntu, riaditeľa odboru, pod ktorý na ministerstve spadá lotériový trh.
Sazka zverejnila dopis A. Hušáka Mestskému súdu v Prahe, v ktorom oznamuje, že Sazka nemôže ďalej „čestne prevádzkovať lotérie“ pre nedostatok peňazí. Vyzval insolvenčného správcu Sazky Josefa Cupku, aby zaistil legálne ukončenie lotérií. Posledným žrebovaním má byť stredajšia Športka, štvrtkových Šťastných deset by sa už žrebovať nemalo.
Zároveň oznámil, že prepúšťa všetkých zamestnancov firmy pre nedostatok financií. „Pod smrťou Sazky budú navždy podpísaní páni Kellner a Komárek," napísal A. Hušák vo vyhlásení.
Jeho kroky mali predbehnúť schôdzu veriteľov, ktorá má vo štvrtok rozhodnúť o ďalšom smerovaní insolvenčného konania zadlženej Sazky. O schôdzi sa špekuluje, že pošle firmu do konkurzu. To by po päťdesiatich piatich rokoch fungovania Sazky hrozilo koncom jej existencie.
Konkurzom sa v prípade neprijatia svojej ponuky na reštrukturalizáciu firmy vyhrážali finančné skupiny PPF a KKCG, považované za najsilnejších veriteľov Sazky. Tí ešte aj začiatkom týždňa v ostatnej ponuke požadovali od akcionárov a veriteľov majoritu a voľnú ruku vo firme. Za to ponúkli akcionárom, ktorými boli dosiaľ športové zväzy, pätinu akcií a príspevok na činnosť. V opačnom prípade tvrdili, že budú na schôdzi hlasovať za konkurz.
A. Hušák ich vstupu do Sazky naklonený nebol. V utorkovom stanovisku sa vyjadril, že je ponukou KKCG a PPF „šokovaný“ a považuje ju za snahu o zničenie firmy. Dlhodobo presadzuje variantu „Gladiolus,“ teda ponuku na ozdravenie s pôžičkou od private equity skupiny Penta a firmy E-Invest. Tá núkala, že ponechá zväzom sto percent akcií Sazky a právnu reštrukturalizáciu bude koordinovať cez osobitný riadiaci výbor.
Ešte popoludní reagovala PPF vyhlásením na ohlásené, aj keď nepotvrdené kroky vedenia Sazky. „Teraz je situácia definitívne čiernobiela, pán Hušák dokončuje svoj pokus o zničenie Sazky s cieľom otvoriť priestor pre konkurenciu od Penty,“ vyhlásil hovorca PPF Alexej Bechtin. Ohlásil, že firmy sa budú naďalej snažiť vstúpiť do záchrany Sazky.
Svoju ponuku ale takmer naraz s PPF a KKCF zopakovala aj Penta. Tá finišuje s rozbehom nového biznisu v číselných hrách v rámci svojho hracieho holdingu, ktorý v Česku zastupuje stávková kancelária Fortuna. Tá dokonca pod vplyvom problémov Sazky citeľne zrýchlila prípravy vstupu na trh lotérií a iných číselných hier.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch