Na konci júla zverejnila únia zoznam tovarov a subjektov, voči ktorým od 1. augusta zaviedla reštriktívne opatrenia (dokument v prílohe na konci článku).
„Expozícia slovenského finančného sektora voči Ruskej federácii je minimálna, pričom za bankový sektor predstavuje menej ako 0,1 percenta aktív,“ spresnila pre TREND.sk Martina Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska. Dané číslo zahŕňa pritom už aj investície Sberbank Slovensko, vnučky rovnomennej ruskej bankovej jednotky. Obmedzenie obchodovania s vybranými ruskými finančnými nástrojmi by sa jej tak dotknúť takmer nemalo.
Ako tiež dopĺňa M. Solčányiová, sankcie sa týkajú len veľkých, štátom vlastnených ruských bánk, nevzťahujú sa na ich dcérske spoločnosti v Európskej únii. Teda nijako neobmedzujú tunajšiu činnosť Sberbank Slovensko a ako potvrdili jej zástupcovia, platobného styku a služieb a produktov poskytovaných slovenským zákazníkom v súvislosti s Ruskom sa tiež nijako nedotkli.
Do 100-tisíc eur
Vklady sporiteľov sú v prípade Sberbank Slovensko chránené tak, ako v akejkoľvek inej slovenskej alebo európskej banke - do 100-tisíc eur na sporiteľa v zmysle zákona o ochrane vkladov.
Napriek tomu banka priznáva, že najmä na konci júla evidovala zvýšený záujem klientov. Klienti sa chodili pýtať na dopady sankcií, prípadne aj presúvali úspory z termínovaných vkladov na bežné účty, niektorí aj do iných bánk. Presnejšie čísla banka zverejniť nechce, no uviedla, že tohtoročné finančné plány zatiaľ meniť kvôli aktuálnemu dianiu nebude.
Únia na konci júla avizovala sankcie voči Rusku, no nevedelo sa presne, čoho a koho sa budú týkať. Ruská Sberbank sa nakoniec na zoznam dostala (na sankčnom zozname USA napríklad nefiguruje), no jej európske dcéry a vnučky boli z obmedzení vyňaté.
NBS už pri zverejnení sankcií ubezpečovala o dobrej finančnej kondícii slovenskej vnučky. Keďže tá je zo sankcií vyňatá, má rovnaké možnosti financovať sa na kapitálových trhoch ako ktorákoľvek iná európska banka. Ako doplnila aktuálne M. Solčányiová, Európska centrálna banka navyše potvrdila, aj vo vzťahu k príslušným dcérskym spoločnostiam ruských bánk, prístup k refinančným zdrojom, pod podmienkou predchádzajúceho oznámenia požadovanej likvidity.
Čo by sa stalo, ak by ruská vláda chcela nepriamo, cez svoje firmy zasiahnuť negatívne európske trhy, NBS komentovala slovami: „postupy spojené s obchodno-podnikateľskými zámermi sú v kompetencii akcionárov.“
Rakúski Rusi
Hlavným akcionárom s 99 percentami akcií slovenskej Sberbank je Sberbank Europe so sídlom v Rakúsku. Rakúsku centrálu zas stopercentne akcionársky vlastní Sberbank Ruska. Zatiaľ nie je známe, či banka využije možnosť odvolať sa voči európskym sankciám, ako jej to pravidlá umožňujú.
Popri Sberbank je na európskom trhu najaktívnejšia ruská dvojka VTB - v Rakúsku a Nemecku.
Naopak, v súvislosti s reštrikciami napríklad Andreas Treichl, šéf Erste Group, matky najväčšej Slovenskej sporiteľne uviedol, že pozícia ich skupiny voči Ukrajine a Rusku predstavuje dokopy 350 miliónov eur. „Väčšina z toho je obchodné financovanie, pobočku na Ukrajine sme vlani zavreli. Tiež ešte máme investície v dlhopisoch miest a obcí, ale len veľmi malé. Nejde teda pre nás o veľký problém.“ No ten môžu mať niektoré iné rakúske, no i ďalšie západoeurópske banky, ktoré na Východ investovali intenzívnejšie.
Podľa štvrtkových informácií agentúry Reuters medzičasom ruskú vládu požiadali o podporu zo štátnych fondov v súvislosti s dopadom sankcií viaceré ruské bankové giganty ako napríklad Gazprombank, VEB a Russian Agricultural bank.
Nariadenie Rady EÚ o reštriktívnych opatreniach