Podnikateľská skupina okolo bývalého štátneho tajomníka Jána Sabola, ktorá sa pôvodne zameriavala na výrobu liehovín a minerálok, sa čoraz energickejšie venuje obnoviteľným zdrojom energií. Pred pár rokmi sa stala najväčším domácim výrobcom biopalív do nafty a benzínov a tento rok chce rozbehnúť výstavbu slnečných elektrární. Najnovšie skupina začína zvažovať, že postaví energetický zdroj na výrobu tepla a elektriny z biomasy.

Zatiaľ v plánoch

Mal by stáť v leopoldovskom areáli jej Slovenských liehovarov a likérok, lebo prevádzkovo má priamo nadväzovať na tamojšiu výrobu bionafty z olejnín. Zdroj má spaľovať odpady z lisovania repky olejnej. No skupina ho začne budovať až potom, čo v Leopoldove postaví novú lisovňu. Zatiaľ v meste vyrába bionaftu iba z dovážaných olejov. Lisovňa, ktorá má stáť 20 miliónov eur, je teda pre skupinu prvoradá. „Investícia do energetického zdroja na odpady z lisovania repky je zatiaľ skôr iba dlhodobejšou víziou,“ hovorí Robert Spišák, jeden z vrcholových manažérov skupiny, ktorý pôsobí aj v dozornej rade liehovarníckej firmy.

Zaujímavé garancie

Ak sa skupina definitívne rozhodne, že zainvestuje aj do spaľovania repkových výliskov, nový zdroj ju bude stáť zhruba 15 miliónov eur. Ročne pritom spáli okolo stotisíc ton biomasy. Tepelný výkon zdroja bude predstavovať 37 megawattov a elektrický zasa sedem megawattov. Vyprodukované teplo skupina využije na pohon svojich vlastných leopoldovských výrobných technológií, na ktorých produkuje lieh i biopalivá. A elektrinu bude predávať do rozvodnej siete. Využije tak lukratívny systém garantovaných výkupov elektriny z obnoviteľných zdrojov. Pre zdroje, čo vyrábajú elektrinu z biomasy jej spaľovaním, štát garantuje ceny až na úrovni takmer dvojnásobku trhovej ceny elektriny. Z obnoviteľných energií sa totiž elektrina vyrába drahšie ako z uhlia či uránu, a tak štát láka investorov do tohto biznisu aj garantovaným výkupom.

Slnečné projekty

Skupina okolo Jána Sabola má zatiaľ v Leopoldove dva závody na výrobu biopalív, ktoré ju stáli vyše 130 miliónov eur. Jeden produkuje bioetanol z obilnín, druhý bionaftu z rastlinných olejov. Tento rok sa skupina ide pustiť aj do budovania slnečných elektrární. Tri firmy – Industrial Zone Kútniky, N.O.S. Construction a Výskumno-realizačný ústav obnoviteľných zdrojov energie, ktoré vedú manažéri skupiny, chcú postaviť na juhozápade krajiny tri slnečné elektrárne s celkovým výkonom deväť megawattov. Za zhruba 45 miliónov eur. Prvé dve firmy plánujú stavať elektrárne pri obci Kútniky neďaleko Dunajskej Stredy. Každú s výkonom 3,2 MW. Tretia firma chce stavať slnečnú elektráreň s výkonom 2,6 MW pri Kolárove. Pre tento kolárovský projekt skupina od ministerstva hospodárstva získala aj výpomoci z eurofondov v celkovom rozsahu šesť miliónov eur.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch