Na jej výrobu pokrokovejšia technológia s inou surovinou ako rastlinnými potravinárskymi olejmi ani neexistuje. No skupina ide ďalej investovať aspoň do výroby bionafty z odpadových, už raz použitých kuchynských olejov.

Už dnes zo starších fritovacích olejov zozbieraných z reštaurácii i jedální po celej Európe Sabolovci vyrábajú zhruba 40 tisíc ton bionafty ročne. Teda osminu všetkej svojej biomasy. No v budúcnosti chcú z recyklovaných olejov vyrábať ďalších 50-tisíc ton bionafty.

Nové širšie technológie na výrobu bionafty z recyklovaných olejov pritom skupinu budú stať zhruba 25 miliónov eur. Túto investičnú injekciu však sabolovci nezrealizujú doma na Slovensku, ale vo svojej maďarskej výrobni bionafty Rossi Biofuel.

Bionafta z recyklovaných olejov je síce o zhruba pätinu drahšia ako klasická bionafta, ale keďže neodčerpáva z trhu potravinárske suroviny, členské krajiny EÚ si ju môžu započítať do bruselských cieľov v zelenej doprave hneď dvakrát.

Jeden liter recyklovanej bionafty teda v národných cieľoch akoby bol až dvoma litrami paliva. Aktuálne pritom platí, že do roku 2020 musia obnoviteľné zdroje kryť v každom štáte únie minimálne desatinu energií využitých v doprave.

Sabolovcov biznis so starými kuchynskými olejmi zaujal natoľko, že aktuálne sa v západnej Európe dokonca pozerajú aj po kúpe nejakej sieť na ich výkup.