Skupina podnikateľov okolo bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Jána Sabola sa tlačí medzi špičku stredoeurópskeho biznisu s biopaliva. K dvom svojim leopoldovským závodom na výrobu bioetanolu z kukurice do benzínov a bionafty z rastlinných olejov ide skupina prikúpiť aj tretí závod, z maďarského Komáromu.
Druhá a väčšia
Fabriku Rossi Biofuel na výrobu bionafty tam pôvodne postavil rakúsky podnikateľ a bývalý futbalista Rudi Roth. Ten sa už ďalej nechce venovať biznisu s bionaftou a rozhodol sa ho speňažiť. „S R. Rothom sme sa už dohodli a prevzatie jeho firmy Rossi Biofuel do našej skupiny už posudzuje slovenský protimonopolný úrad,“ hovorí Robert Spišák, ktorý je jedným z kľúčových manažérov skupiny J. Sabola a je predsedom predstavenstva oboch leopoldovských podnikov - Enviralu, ktorý vyrába bioetanol a Meroca produkujúceho bionaftu.
Leopoldovskej skupine teda pribudne už druhá fabrika na bionaftu, dokonca väčšia ako leopoldovské Meroco, ktoré ročne produkuje stotisíc ton bionafty. Rossi Biofuel má ročnú produkciu na úrovni 150-tisíc ton. „Celkovo sa naše kapacity na bionaftu dostanú na objem štvrť milióna ton. To nás dostane do prvej päťky najsilnejších stredoeurópskych hráčov v tomto biznise,“ hovorí R. Spišák. O cene, za ktorú firma fabriku kúpila, hovoriť nechcel. No vybudovanie Meroca stálo skupinu zhruba 30 miliónov eur.
Väzby na MOL
Skupina J. Sabola spolu s novou fabrikou získava aj jej lukratívne dlhodobé zmluvy na dodávku bionafty pre maďarský plynárensko-rafinérsky koncern MOL. Rossi Biofuel má teda zabezpečený rovnako bezproblémový odbyt svojej bionafty ako Meroco. Obe firmy boli totiž pred pár rokmi medzi víťazmi tendra na dodavku biopalív pre MOL. A ich víťazstvo bolo spečatené aj tým, že si ich vlastníci pustili rafinérsky koncern do vnútra svojich firiem. Meroco totiž nevlastní iba skupina J. Sabola, štvrtinu firmy ovláda bratislavský Slovnaft – slovenská rafinéria patriaca do skupiny MOL. Štvrtinový podiel Rossi Biofuel tiež vlastní priamo MOL. Jeho dosah na komáromskú firmu sa nenaruší ani po tom, čo R. Rotha nahradia ľudia okolo J. Sabola. MOL si svoju štvrtinu akcií ponechá.
Priveľa fabrík
Dlhodobé zmluvy s rafinériami sú pre úspech v biznise s biopalivami veľmi dôležité. Úplne síce neplatí, že bez nich sa v biznise s biopalivami žiť nedá, lebo aj spracovatelia ropy časť svojich potrieb nakupujú na voľnom trhu, no zmluvy sú veľká výhoda. Istota odberov je dôležitá. Kto je odkázaný na rýchle zmeny cien biopalív na svetových trhoch, ľahko môže dopadnúť tak, že žiadneho odberateľa nenájde. To sa už dnes v biznise potvrdzuje. Po počiatočnom boome sa v Európe postavilo priveľa fabrík na biopalivá a niektoré z nich, čo nemali pevnejšie zmluvy s rafinériami, museli zatvoriť.
Veľkí hráči
Okrem skupiny J. Sabola si stredoeurópske trhy s bionaftou delí ešte niekoľko ďalších veľkých hráčov. Veľkú výrobňu bionafty má v rakúskom Schwechate firma Biodiesel Vienna, v Česku ju vo väčšom vyrába slovenská investičná skupina Slavia Capital i agrochemický koncern Agrofert. Okrem toho v strednej Európe bionaftu vo veľkom predávajú aj nadnárodné koncerny Cargill, Bunge a ADM.
V biznise s bioetanolom z obilnín sú silné hlavne bývalé cukrovarnícke firmy, ktoré svoje cukrovary prebudovali na výrobne takéhoto biopaliva. Rakúska Agrana vo veľkom vyrába bioetanol doma v Rakúsku i Maďarsku. Francúzska firma Tereos má zasa závod v českých Dobroviciach.
Foto na titulke - Maňo Štrauch