Na cukrovej trstine, ktorú Azcuba prioritne využíva na výrobu cukru, ale stojí aj projekt samotnej elektrárne. Tá bude využívať práve zvyšky po spracovaní trstiny z cukrovarníckej výroby, ktoré sa nazývajú aj bagasa. Okrem nej bude nová kubánska elektráreň sabolovcov využívať ako palivo aj miestnu krovinu marabu.
Biopalivové bádanie Južnou Amerikou
Kubánska výprava sabolovcov sa síce začína výstavbou elektrárne, no v skutočnosti ju na ostrovnú krajinu v karibskej oblasti posunulo jej hlavné podnikanie s biopalivami. Tie sú doma v Európe jej najsilnejším biznisom. Na Slovensku, v Česku, Maďarsku i v Chorvátsku skupina vyrába biopalivá až za zhruba pol miliardy eur ročne a je ich siedmym najväčším európskym producentom.
Pred pár rokmi sa skupina rozhodla, že by chcela do biopalív zainvestovať aj v Južnej Amerike. Lebo ide o poľnohospodársky výkonnejšiu časť sveta, kde sa vďaka bohatším úrodám dajú biopalivá produkovať lacnejšie ako v Európe. Prvým výsledkom skúmania latinskoamerických príležitostí bolo dohoda s viacerými brazílskymi partnermi vrátane jedného bývalého brazílskeho ministra o tom, že sabolovci spolu s nimi v ich brazílskej domovine vybudujú nový projekt na výrobu bioetanolu z cukrovej trstiny aj s vlastnými poľami až za 400 miliónov eur.
S rovnakou víziou bioetanolu z cukrovej trstiny sa slovenská skupina už však dlhšie pohybovala aj na Kube. Kubánska Azcuba je síce v budúcnosti naklonená aj spoločnému projektu tohto razenia, no najskôr chce od sabolovcov, aby s ňou išli do projektu na výrobu elektriny. Lebo práve tak Azcuba lepšie zhodnotí svoju bagasu a navyše bude mať pre svoje cukrovary aj vlastnú elektrinu.
Leopoldovské skúsenosti s elektrinou
Slovenská skupina už má s elektrinou z domova širšie skúsenosti. Pri Kolárove vybudovala slnečný park s výkonom vyše dva a pol megawattu a dvojmegawattovú elektráreň na zemný plyn má aj v Leopoldove. Tá jej slúži na zásobovanie jej tamojšej výrobnej základne na výrobu biopalív.
Rozširovať sa pritom má aj táto leopoldovská elektrárenská výroba a to dosť výrazne. Sabolovci tam chcú podľa dôveryhodného zdroja TREND.sk v blízkej dobe postaviť ďalšiu elektráreň s výkonom až 15 megawattov. Tá má byť súčasťou ich nového projektu na výrobu bioetanolu druhej generácie z odpadovej slamy. Nová leopoldovská elektráreň skupiny má bežať práve na zvyškoch zo spracovania slamy.