K liptovskomikulášskej likérke St. Nicolaus síce už pred takmer dekádou prikúpili menšiu maďarskú likérku Várda Drink, no teraz chcú od chorvátskej vlády v opakovanej privatizácii kúpiť tamojšiu najstaršiu likérku Badel 1862.

Tá je v Chorvátsku silná podobne ako St.Nicolaus na Slovensku. Je teda jednoznačnou jednotkou chorvátskej výroby alkoholu a takpovediac národným pokladom. Jej najznámejšími značkami sú bylinný likér Pelinkovac či brandy Cezar Vinjak, ktoré sa dovážalo aj do bývalého socialistického Československa.

Navyše, Badel má aj vlastnú výrobu vín, ktorá by Sabolovcov ukotvila v úplne novom biznise. Zatiaľ sami vyrábajú iba liehoviny a tiež minerálky a malinovky. S vínami iba obchodujú.

Chorvátska vláda rozbehla opakovanú privatizáciu Badelu na jeseň vlaňajšieho roku. Chorváti už raz podnik predali privátnym investorom, no tí v ňom voči štátu nakopili dlhy z nesplácaných spotrebných daní.

Preto pred vyše piatimi rokmi chorvátska vláda ovládla firmu znova cez kapitalizáciu jej dlhov voči štátnej pokladnici. Finančná stabilita podniku je ale stále nalomená a tak preň Chorvati hľadajú nového investora.

„Aktuálne sme medzi dvomi poslednými favoritmi na kúpu Badelu. Okrem nás je v tendri už len chorvátsky výrobca ovocných džúsov Meteor,“ ozrejmil Trendu generálny riaditeľ St.Nicolaus Dušan Haruštiak s tým, že ak jeho firma uspeje, Sabolovci sú pripravení Badel nielen finančne zastabilizovať, ale chcú dopredu posunúť aj jeho odbyt.

Sabolovci navyše v Badele vidia bránu na presadenie sa v ďalších balkánskych krajinách. Keď cez tento podnik viac spoznajú región, mienia kupovať ďalšie balkánske likérky.

Viac o zákulisí reprivatizácie chorvátskeho výrobcu liehovín a vín Badel 1862, aké s ním majú Sabolovci širšie plány a ako sa do budúcnosti viac vidia už aj vo vínach sa dočítate v najbližšom vydaní Trendu