Problémová švédska automobilka Saab má novú nádej na prežitie. Potenciálny holandský záchranca Spyker Cars má tento týždeň predložiť konečnú ponuku na jej kúpu. Podobne ako v prípade iného švédskeho výrobcu áut - Volvo Car, prinesie tento rok definitívne rozhodnutie o jej budúcnosti.

Napriek tomu, že General Motors ešte v decembri avizovala postupné zatvorenie Saabu, švédska firma dostala ďalšiu šancu. Americká matka predĺžila termín, do ktorého je ochotná viesť rokovania o Saabe. „Dostali sme čas na konečnú ponuku,“ informoval včera agentúru Reuters generálny riaditeľ Spykeru Victor Muller.

Nový termín je siedmy január. To je podľa agentúry Bloomberg deň, keď GM plánuje formálne odštartovať zatváranie Saabu. A to tak, že o svojom postupe bude informovať príslušné úrady a začne rušiť kontrakty s dodávateľmi.

Hoci predstavitelia Saabu v závere uplynulého roku informovali, že o automobilku majú záujem aj ďalšie firmy, nikoho nemenovali. Podľa správ zahraničných médií by mohlo ísť o spoločnosti, ktoré by chceli kúpiť len časť aktív automobilky. Napríklad stroje a zariadenia, technológie či nehnuteľnosti Saabu.

K podobnému kroku pristúpila ešte v decembri čínska automobilka Beijing Automotive Industry Holdings. Za 200 miliónov dolárov vtedy podľa agentúry Reuters kúpila duševné práva na tri automobilové platformy Saabu, dve technológie na motory a dve technológie na prevodovky.

Rastúce čínske ambície v globálnom automobilovom biznise sa naplno prejavili pri inej švédskej automobilke – Volvo, ktorú vlastnil americký Ford Motor. Ešte v decembri sa Ford dohodol s čínskou Zhejiang Geely Holding Group na „všetkých podstatných obchodných podmienkach“. Konečnú zmluvu o predaji, vrátane finančných podmienok, firmy podpíšu automobilky v prvom kvartáli roku.

Američania si v švédskej firme nechcú ponechať žiaden podiel. Kúpnu cenu zatiaľ nezverejnili. Podľa správ zahraničných médií zaplatí čínska Geely zhruba dve miliardy dolárov. Aj po predaji chce Ford s Volvom ďalej spolupracovať, hoci nespresnil v akých oblastiach.

Po tom ako bude obchod uzatvorený, plánuje Geely postaviť továreň Volva v Číne, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním na viaceré zdroje blízke transakcii. O presnom mieste zatiaľ nepadlo rozhodnutie, uvažuje sa napríklad o Pekingu.

„Získať Volvo je len prvý krok a ani zďaleka nie ten najdôležitejší pre Geely,“ cituje Bloomberg analytika Zhang Xina z firmy Guotai Junan Securities. Ten podotýka, že oveľa väčšia výzva pre automobilku bude schopnosť zúročiť kúpu a zarobiť na nej.

Foto na titulke - Flickr.com