Finančné problémy švédskej automobilky Saab pokračujú. Holandský majiteľ, spoločnosť Spyker Cars, oznámila, že rokuje s finančnými inštitúciami o predaji a následnom spätnom prenájme nehnuteľností švédskeho výrobcu áut. Cieľom je získať finančnú hotovosť, ktorá automobilke chýba na rozbeh výroby.
V posledných dvoch týždňoch bol Saab nútený opakovane zastaviť produkciu vozidiel. Niketorí dodávatelia súčiastok totiž automobilke neboli ochotní dodávať diely pre nezaplatené účty. Podľa nedávnych informácií švédskeho denníka Dagens Nyheter firma dlží dodávateľom desiatky miliónov švédskych korún a súčasnú situáciu opisuje ako “zúfalé hľadanie peňazí”.
Vedenie holandskej firmy Spyker Cars však hovorí len o krátkodobých problémoch s likviditou švédskej značky. Podľa najnovších správ prebiehajú rokovania s finančnými ústavmi Bankas Snoras v Litve a lotyšskou Latvijas Krajbanka, ktoré kontroluje ruský investor Vladimir Antonov. Ten už vo februári potvrdil záujem kúpiť divíziu výroby športiakov frimy Spyker. A do Saabu plánuje zainvestovať približne 50 miliónov eur s tým, že získa viac ako štvrtinový akcionársky podiel. Súhlas bude musieť spoločnosť Spyker Cars získať aj od švédskej vlády, ktorá je garantom za úver 400 miliónov eur od Európskej investičnej banky pre značku Saab.
Švédsku automobilku získala holandská Spyker Cars minulý rok od americkej General Motors za 74 miliónov dolárov v hotovosti a 326 miliónov dolárov v akciách. General Motors vlastnil Saab od roku 1989 a za dvadsať rokov mu táto značka ani raz nevykázala čistý zisk. V stratách je neustále aj nový majiteľ Saabu firma Spyker Cars, čo podľa niektorých analytikov z brandže už pri preberaní značky Saab považovali za riziko.
Saab v minulom roku vyrobil 31 696 kusov vozidiel, čo bolo pod plánmi nového majiteľa, ktorý počítal pôvodne s produkciou minimálne na úrovni 50-tisíc automobilov. V najlepšom roku 2006 dokázal Saab predať celosvetovo 133-tisíc vozidiel. Akcie Spykeru dnes na burze v Amsterdame zosilneli o viac ako dve percentá na 4,2 eura. V tomto roku si polepšili o osemnásť percent.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP