Keď denník New York Times zverejnil tento týždeň ďalšie informácie o tom, ako mali ikony z Wall Streetu v čase rozmachu extrémne komplikovaných (a ako sa ukázalo až príliš neskoro aj extrémne riskantných) finančných derivátov podporovať ich predaj čudným získavaním priaznivého ratingu, pravdepodobne to len málokoho prekvapilo. Hoci sa PR tímy snažia na plné obrátky, imidž týchto firiem je mizerný. Prinajlepšom ich verejnosť vníma ako nutné zlo, prinajhoršom ako niekoho, koho treba zavrieť či aspoň poriadne zdaniť.

Medzi aktuálne vyšetrovanými bankami nie sú len “stáli podozriví” ako Goldman “Goldmine” Sachs, ale aj veľké európske mená (UBS, Deutsche Bank či Crédit Agricole). Chlapci z Zurichu, Frankfurtu a Paríža sa rýchlo naučili, ako robiť veľký biznis.

Vyšetrovanie newyorského prokurátora zamerané na konanie ôsmich veľkobánk je len ďalšie z radu udalostí, ktoré spochybňujú spôsoby ich konania pred i počas krízy. Nedávno Komisia pre cenné papiere zverejnila, že žaluje Goldman Sachs za údajné podvody pri obchodoch s hypoderivátmi. Banka tieto obvinenia odmieta, chce sa brániť.

Ako sa tieto spory skončia? Budú nasledovať dlhé roky súdnych sporov? Ťažko. Ľudia z Wall Streetu sa budú chcieť takejto záťaže zbaviť, a urobiť to rýchlo, píše NYT. Veľmi pravdepodobné je, že bude nasledovať mimosúdne vyrovnanie. Tak ako sa podobné spory urovnávali aj v minulosti. Denník spomína napríklad spor z roku 2002 (išlo o dôsledky konfliktu záujmov a zavádzajúcich akciových analýz), ktoré branža vyriešila 1,4 miliardami dolárov v kompenzáciách.

“Bol by som prekvapený, keby niektorý z týchto prípadov šiel pred súd,” hovorí teraz pre NYT profesor práva na University of San Diego Frank Partnoy. S dodatkom, že Wall Street musí čo najskôr tento škandál odsunúť za seba a pohnúť sa dopredu.

Bossovia na hlavnej finančnej ulici sveta sa vraj už rozprávajú o sume, ktorá by to tentokrát urovnala. Pravdepodobne ich to vyjde drahšie než pred necelou dekádou. Navyše, podobné obvinenia oslabujú ich pozíciu v debate o veľkej reforme finančnej regulácie, o ktorej aktuálne rokuje Senát. Krokom zákonodarcov a regulátorov, ktorí majú ambíciu viac zviazať ich konanie, sa nevyhnú. No aké silné to zviazanie bude, to sa stále rieši.

A zrejme aj druhá strana sa bude snažiť zbaviť sa bremena ťažkého a zdĺhavého dokazovania. Stačí, keď bankári súhlasom s mimosúdnym vyrovnaním v podstate priznajú vinu a Komisia pre cenné papiere a administratíva si budú môcť pred verejnosťou pripísať dobré body. A všetci sa budú môcť vrátiť ku každodennému biznisu.

Foto na titulke - SITA/AP