Východoslovenská poľnohospodárska spoločnosť Agrotisa z Kráľovského Chlmca patriaca košickému podnikateľovi Alexandrovi Kendimu nezotrváva iba medzi mantinelmi tradičnej agrárnej výroby. Podnikateľ si v minulosti postavil na svojej farme bioplynovú stanicu na výrobu elektriny a tepla z rastlinných i živočíšnych odpadov. A práve táto investícia ho teraz privádza k ďalšej diverzifikácii – umelému chovu rýb.

Agrotisa mala bez problémov odbyt elektriny do verejnej siete, chýbal jej však dostatočný odber pre teplo. Ryby preto nasadia do nádrží ohrievaných práve teplom z bioplynovej stanice. Teplo prirodzene pomôže ich rýchlejšiemu rastu. Projekt chovu bude majiteľa stáť štyri milióny eur a ročne prinesie na trh 150 ton rýb.

Aj tento východoslovenský podnikateľ tak chce ťažiť z globálnom rastu umelého chovu rýb. Pred päťdesiatimi rokmi dodával umelý chov na svetový trh jeden milión ton ročne. V súčasnosti je to päťdesiatkrát viac a hodnota tohto biznisu prekračuje 80 miliárd dolárov. Lídrom je južná a východná Ázia, dve tretiny tohto odvetvia ovláda Čína. Slováci si môžu trúfať na európskom trhu aj vďaka tomu, že ázijské chovy nemá Európa pod takou zdravotnou kontrolou ako svoje vlastné.

Ešte väčší projekt na umelý chov rýb len nedávno zverejnili Hornonitrianske bane Prievidza. Tie využijú svoje teplejšie banské vody. Ročne dodajú na trh tisíc ton rýb a celá investícia do rybej farmy ich bude stáť okolo desať miliónov eur. Okrem samotného chovu pritom bane zainvestujú aj do spracovateľského závodu. O projekte písal týždenník TREND v aktuálnom vydaní 45/2012.

Ryby priplávajú k bioplynu

Zdroj: Foto - Milan Illík

Ilustračné foto - Milan Illík