Jeden z najuznávanejších ruských biznismenov S. Galickij otvoril svoj prvý obchod s potravinami v roku 1998. Časom vybudoval najväčší reťazec v Rusku, ktorý sa orientuje na diskontný segment, s ročnými tržbami na úrovni 20 miliárd dolárov. Magnit si budoval trhový podiel najmä na ruskom vidieku. Jeho akcie sú od roku 2006 verejne obchodovateľné.

Podľa rebríčka miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg, dosahuje bohatstvo S. Galického päť miliárd dolárov. Disponuje tak najväčším majetkom v Rusku, ktorý nepochádza z prírodných zdrojov. Na rozdiel od tradičnej ruskej podnikateľskej elity nežije v Moskve, ale vo svojom rodisku, tisíctristo kilometrov vzdialenom Krasnodare, kde štartoval svoje podnikanie vo veľkoobchode.

Upadajúci biznis

Zakladateľ Magnitu si vo firme ponecháva trojpercentný podiel. Odchádza z postu výkonného šéfa, na ktorom ho nahradí dlhoročný finančný riaditeľ Chačatur Pombuchčan. S. Galickij odchádza z Magnitu po tom, ako reťazec prišiel za posledný rok o polovicu svojej hodnoty. Obrat Magnitu rástol pomalšie a reťazec prišiel o trhové prvenstvo, ktoré si uchmatla X5 Retail Group miliardára Michaila Fridmana.

Keď S. Galickij spečatil dohodu s VTB Bank, pred centrálou Magnitu čakal dav ľudí, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť a skandovali „ďakujeme“.

Ruský miliardár predal reťazec Magnit, ďakoval mu dav ľudí

Ruský miliardár Sergej Galickij (v strede) Zdroj: Profimedia.cz

Podľa Alexeja Krivošapka z investičnej spoločnosti Prosperity Capital urobil S. Galickij skôr emocionálne než racionálne rozhodnutie. Nasvedčuje tomu rýchlosť, s akou bola uzavretá dohoda s VTB Bank, relatívne nízka cena i to, že kupujúcim je štátna banka. Magnit v posledných dvoch rokoch zaostával a manažmentu sa nedarilo plniť cieľ tržieb. Presadil tiež nerealistický plán na zlepšenie marže výrobou vlastných potravín.

Futbalové srdce

S. Galickij nie je len uznávaným biznismenom, ale tiež známym menom v ruskom futbale. V roku 2008 založil na „zelenej lúke“ klub FC Krasnodar, ktorý v súčasnosti okupuje popredné priečky v najvyššej národnej súťaži.

Pre klub vybudoval moderný štadión s kapacitou 34-tisíc sedadiel a investoval do zriadenia futbalovej akadémie pre mladé talenty. V špičkovom ruskom futbale, kde bohatí majitelia radšej nakupujú zahraničné hviezdy než by si vychovávali vlastných hráčov, je takýto postup raritou.

Bloomberg opisuje S. Galického ako tvrdého, no racionálneho manažéra. Podnikateľ sa podľa neho nemá sťažovať a žiadať čokoľvek od vlády, ale všetko čo potrebuje mať, je súkromné vlastníctvo. Administratíva Spojených štátov ho tento rok zaradila na zoznam ruských oligarchov. Priťažiť mu mohlo podanie ruky s prezidentom Vladimirom Putinom pri jeho návšteve na futbalovom štadióne v Krasnodare.