Vzťahy medzi Indiou a Čínou nie sú v poslednej dobe vôbec dobré a stále sa vyostrujú. India sa totiž rozhodla posvietiť si na čínskych výrobcov smartfónov, ktorí v krajine pôsobia. Všetko sa začalo ešte vlani, keď tamojšie úrady podnikli rozsiahle razie v priestoroch čínskych firiem ZTE, Xiaomi a Oppo. Vo februári tohto roka indická vláda vykonala aj daňové razie v kanceláriách spoločnosti Huawei v Gurgaone, satelitného mesta metropoly Dillí. V Huawei sa však nič nelegálne údajne nenašlo.

Diskutabilný zákaz predaja

Indické orgány v máji zablokovali miestne bankové účty spoločnosti Xiaomi s objemom 725 miliónov amerických dolárov za porušenia pri platení colných poplatkov a nedávno zmrazili aj účty ďalšej čínskej spoločnosti Vivo v objeme 58 miliónov dolárov. Vivo obvinili z daňových podvodov a prania špinavých peňazí, pričom tento prípad sa v súčasnosti ešte stále vyšetruje.

Posledný prípad súvisí s čínskou značkou Oppo, ktorá sa údajne vyhýbala plateniu colných poplatkov vo výške 551 miliónov dolárov. Indická vláda navyše ešte dávno pred obvineniami a raziami odporučila domácim operátorom, aby nepoužívali čínske sieťové zariadenie, predovšetkým od značiek Huawei a ZTE.

Indická vláda sa údajne chystá zakázať aj predaj čínskych smartfónov v cenovej kategórii pod 12-tisíc rupií, čo je v prepočte približne 150 dolárov. Bloomberg tvrdí, že tento zákaz najviac zasiahne značky Xiaomi a Realme, ktoré predávajú s touto cenou na indickom trhu najviac smartfónov. Analytici hovoria, že v prípade zavedenia zákazu, spoločnosť Xiaomi môže ročne predávať až o 20 až 25 miliónov kusov zariadení menej.

Počas druhého štvrťroka 2022 odvetvie lacných smartfónov prispelo k tretine objemu predajov v Indii, pričom 80 percent zariadení pochádzalo od čínskych výrobcov. Zákaz by mal pomôcť indickým značkám Lava a Micromax získať opäť väčší podiel na domácom trhu. Do príchodu čínskych značiek totiž práve tieto dve spoločnosti predávali v Indii 50 percent zariadení.

Čínske značky však dokázali domácim zákazníkom poskytnúť za priaznivú cenu výrazne kvalitnejšie a vybavenejšie zariadenia. Väčšina príjmov najväčších čínskych značiek pochádza práve z predaja lacných smartfónov na druhom najväčšom trhu sveta, takže tento zákaz by mal výrazný negatívny dosah na ich hospodárske výsledky a následne aj fungovanie na ďalších svetových trhoch.

„Vyzývame indickú stranu, aby dôsledne plnila záväzok otvorenosti a spolupráce a poskytla čínskym spoločnostiam otvorené, spravodlivé a nediskriminačné investičné a podnikateľské prostredie. Čína bude pevne podporovať čínske spoločnosti pri obrane ich zákonných záujmov a práv,“ vyhlásil Peking.

Ak sa preukážu obvinenia voči čínskym značkám zo strany indických orgánov, mali by za to niesť adekvátnu zodpovednosť. Potrestať ich však zákazom predaja niektorých zariadení len preto, aby si z trhového koláča odkrojili aj domáce firmy, to je prinajmenšom diskutabilné.

Apple
Neprehliadnite

Apple zoškrtá výdavky vlastných tímov. Opatreniami získa kontrolu nad prípadnou recesiou

Čínske značky predbehli indické

Za druhý štvrťrok 2022 mali najväčší podiel na indickom trhu značky Xiaomi a Samsung, a to zhodne 19 percent. Nasledovali značky Vivo, Realme a Oppo.

„Juhokórejský gigant Samsung je druhou najpredávanejšou značkou smartfónov na trhu v Indii a jedinou nečínskou firmou medzi piatimi najpredávanejšími značkami. Svoj podiel však nedokáže zvýšiť z 19 na 60 percent cez noc. Apple má už roky veľké plány s Indiou, no zachytil len časť trhu, pretože produkty značky sú pre väčšinu Indov príliš drahé,“ hovorí Tarun Pathak, riaditeľ výskumu v analytickej spoločnosti Counterpoint.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa