Morgan Stanley sa s Rosnefťou dohodla na predaji divízie obchodovania s ropou vlani v decembri a tento rok v septembri transakciu schválila Európska komisia.
„Obe strany venovali tejto transakcii značné úsilie a ľutujú, že nemohla byť dokončená. Aj napriek tomu budú ďalej spolupracovať v iných oblastiach,“ uviedla Rosnefť podľa agentúry Reuters. Kľúčový regulačný orgán v USA požiadal najprv obe strany o viac informácií k transakcii, nakoniec ju však neschválil, dodala firma.
Morgan Stanley mala predať Rusom aktivity s ročnými tržbami okolo miliardy dolárov, s viac než 100 obchodníkmi a s podielom 49 percent v spoločnosti Heidmar, ktorá je jedným z najväčších svetových prevádzkovateľov tankerov. Morgan Stanley je ďalšia finančná spoločností z Wall Street, ktorá sa zbavuje aktivít na poli komodít pre zvýšený tlak regulačných orgánov na posilnenie kapitálu.
Pre ruskú ropnú jedničku, na čele ktorej stojí vplyvný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin a kde má štát podiel skoro 70 percent, malo ísť o významný krok na americký trh. Rosnefť sa vlani po prevzatí menšieho rivala TNK-BP stala z hľadiska objemu ťažby najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete.
Veľkých ruských spoločností sa dotkli sankcie, ktoré Európska únia a USA uvalili na Rusko za jeho podiel na ukrajinskej kríze. Rosnefť a ďalšie podniky a banky majú pre sankcie obmedzený prístup na medzinárodné finančné trhy a západné energetické koncerny nesmú s ruskými partnermi v mnohých oblastiach spolupracovať. V septembri pozastavil americký koncern Exxon Mobil spoluprácu s firmou Rosnefť na prieskume ropných zásob v arktickej oblasti.