Cena americkej ropy WTI ďalej klesá. V utorok sa na začiatku obchodovania prepadla o skoro 20 percent na 10 dolárov za barel. I keď neskôr jej hodnota posilnila na 13 dolárov, investorov nepotešila.

Podľa analytikov za to jednak môžu masívne výpredaje future kontraktov z veľkých ETF fondov, ale aj stále plné zásobníky ropy po celom svete. Tie veštia, že dopyt po čiernom zlate je stále na bode mrazu. Európska ropa Brent sa tiež zlacňovala a spadla pod 20 dolárov za barel. 

Ropa tak už od začiatku roku stratila skoro 80 percent z hodnoty – najmä pre koronakrízu a kolaps dopravy na celom svete. Navyše, analytici očakávajú, že dopyt po rope sa ešte zníži, lebo spotreba domácnosti aj firiem naďalej klesá.

Ceny pohonných hmôt.
Neprehliadnite

Lacná ropa tlačí na ceny benzínu a nafty. Zlacňovanie je zatiaľ mierne

Oživiť dopyt po čiernom zlate by mohlo len otvárenie ekonomík po celom svete. To síce už nastáva, ale je pomalé. V USA napríklad nezamestnanosť stále rastie a spotrebiteľská dôvera klesá.

Plné zásobníky

Prepad celosvetového dopytu po rope pre pandémiu sa v apríli odhaduje na 29 miliónov barelov denne, tvrdí Medzinárodná energetická agentúra – IEA.

To znamená, že zásobníky ropy po celom svete sa plnia nespotrebovanou komoditou. Jedným z miest, kde už je skoro všetka kapacita plne využitá, sú sklady v Cushingu v Oklahome v USA. Táto lokalita má kapacitu 76 miliónov barelov a je jedným z významných centier obchodu s ropou.

„Súčasná hladina zásob tu síce dosiahla ešte len 60 miliónov barelov, ale z pohybu cien končiaceho májového kontraktu je viac než jasné, že ani zvyšných 16 miliónov už nie je k dispozícii, pretože boli prenajaté na účely májových dodávok,“ vysvetľuje Ole Hansen, komoditný stratég Saxo bank.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa