V domnienke menšej škodlivosti ich udržujú samotní výrobcovia e-cigariet, ktorí v rámci propagácie svojich produktov tvrdia, že sú zdravšou alternatívnou ku klasickým cigaretám.

"Je vyrobená s najvyššou možnou kontrolou kvality a zdravotnej nezávadnosti ... šetrite svoje zdravie, svoje okolie i svoje peniaze," láka ľudí na svojej českej stránke jeden z populárnych britských tvorcov Skycig. Cigarety distribuuje i na Slovensko. "Vzhľadom aj rozmermi je rovnaká ako tabaková cigareta a poskytne vám aj rovnaké uspokojenie, ale bez viac než štyroch tisícok škodlivých chemikálii," pokračuje firma.

Výrobca ďalej tvrdí, že nezávadnosť nikotínového roztoku v náplniach je certifikovaná a podrobovaná pravidelným laboratórnym rozborom. Popredné firmy ešte zväčša zvyknú porovnať kvalitu svojich náplní s čínskymi fejkmi. Paradoxom je, že elektronické fajčenie má korene práve v Číne.

Čoraz viac otráv

Aj keby však náplne naozaj škodlivé prvky neobsahovali, čo stále nie je dostatočne preukázané a viaceré testy dokonca potvrdili, že obsahujú aj rakovinotvorné látky ako klasické cigarety, problém môže byť v samotnej prítomnosti nikotínu.

Nie je žiadna novinka, že ten je silne návykový a vo väčšej koncentrácii predstavuje jed.

No pri dopĺňateľných e-cigaretách, ktoré sú stále populárnejšie než jednorazové, je spotrebiteľ vo väčšine prípadov nútený s nikotínom nachádzajúcom sa v náplni (tzv. e-liquide) manipulovať a pravidelne ju dolievať do svojej cigarety.

"Tieto e-liquidy, kľúčová ingrediencia e-cigariet, sú silný neurotoxín. Malé množstvo, buď požité alebo vstrebané cez pokožku, môže spôsobiť zvracanie a záchvaty, dokonca aj smrť. Lyžička aj veľmi zriedenej náplne môže zabiť malé dieťa," píše americký denník The New York Times, ktorý upozorňuje na množiace sa prípady otráv.

Tvrdí pritom, že rovnako ako elektronické cigarety, ani náplne nepodliehajú žiadnej regulácii federálnymi orgánmi a sú ľubovoľne miešané a predávané.

Príchute lákajú, môžu zabiť

Dôkazy o potenciálnom nebezpečenstve sa už podľa denníka objavujú. Toxikológovia varujú, že pre deti môžu byť obzvlášť nebezpečné. Láka ich často pestrofarebný vzhľad i arómy, ktoré sa do náplní pridávajú. Keďže je takmer nemožné napodobniť chuť klasického spáleného cigaretového tabaku, ľudia si obľúbili rôzne príchute - čokoládu, vanilku, moccachino či ovocné.

"Otázka nestojí tak, či bude nejaké dieťa vážne otrávené alebo zabité," cituje New York Times Leeho Cantrella z kalifornského toxikologického centra a profesora na Kalifornskej univerzite. "Otázka znie, kedy sa tak stane," dodáva s tým, že ide o jeden z najsilnejších voľne dostupných toxínov, aké poznáme.

Jedna polievková lyžica môže zabiť dospelého človeka. A keďže predaj nie je regulovaný a množstvo predajného e-liquidu obmedzené, spotrebiteľ sa môže zásobiť aj podstatne väčším objemom jedu. Silnejšie náplne obsahujú nikotín v koncentrácii 1,8 a 2,4 percenta. Smrteľná koncentrácia je síce až 7,2 percenta, denník však upozorňuje, že ani takéto zmesi nie je problém na internete zohnať.

S nárastom používateľov e-cigariet rastie aj počet prípadov otráv nikotínom. V minulom roku stúpol ich počet v Spojených štátoch medziročne o 300 percent na 1 351 prípadov, v tomto roku by sa mal podľa odhadov Národného centra otráv ešte zdvojnásobiť. New York Times spomína od roku 2011 aj jednu samovraždu vykonanú s použitím nikotínu, no aj prípad ženy, ktorej sa v posteli cigareta zlomila, náplň sa jej vstrebávala do tela cez pokožku a museli ju hospitalizovať so srdcovými problémami.

Na odvykanie nevhodné

Podľa obhajcov e-cigariet predstavuje tento druh fajčenia spôsob, ako obmedziť či úplne skoncovať s týmto zlozvykom. Neexistujú však zatiaľ žiadne dlhodobé štúdie, ktoré by dokazovali, nakoľko je táto metóda úspešná v porovnaní napríklad s nikotínovými náplasťami či žuvačkami.

New York Times síce upozorňuje, že existujú nepriame dôkazy, že takýto účinok e-cigarety majú, a aj v rôznych diskusných fórach sa ozývajú ľudia, ktorí vďaka nim prestali fajčiť úplne, no i samotní výrobcovia tento ich účinok popierajú. "Tento výrobok je predávaný výhradne na rekreačné účely - nie je vhodné používať prostriedok na odvykanie od fajčenia," upozorňuje na slovenskej stránke popredný americký výrobca Green Smoke.

"Momentálne je to divoký, divoký západ. Všetci sa boja regulácie zo strany Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ale úprimne povedané, privítali by sme aspoň nejaké pravidlá a predpisy ohľadom tejto tekutiny," povedal americkému denníku Chip Paul, generálny riaditeľ spoločnosti Palm Beach Vapors, ktorá prevádzkuje viacero franšíz s e-cigaretami. Podľa jeho slov sa v USA v tomto roku predá jeden až dva milióny litrov tekutiny použitej v náplniach do e-cigariet.