Francúzska automobilka Renault pripustila, že v údajnom prípade priemyselnej špionáže sa možno stala len obeťou manipulácie a podvodu. Ministerka hospodárstva a financií Christine Lagardeová dnes vyhlásila, že ak sa obvinenia zo špionáže nepotvrdia, bude z toho Renault musieť vyvodiť vážne dôsledky.
Renault v januári odvolal troch manažérov a podal na neznámych páchateľov trestné oznámenie za priemyselnú špionáž zameranú na jeho program elektrického automobilu. Prípad podkopal vzťahy Francúzska s Čínou, pretože vyšetrovatelia podľa vládnych zdrojov skúmali možné spojenie špionážnych aktivít s Čínou.
Prevádzkový riaditeľ Renaultu Patrick Pelata vo štvrtok novinám Le Figaro povedal, že „určitý počet indícií nás vedie k pochybnostiam“. Podľa neho existujú dve možnosti – buď ide skutočne o špionáž a manažéri dokonalo chránia svoje zdroje, ,,alebo je Renault obeťou manipulácie, ktorej povahu nepoznáme, avšak mohlo by ísť o podvod,“ povedal Pelata.
Prevádzkový šéf Renaultu dodal, že v druhom prípade by navrhol obvinených manažérov vziať späť a akúkoľvek nespravodlivosť napraviť napríklad aj vyvodením dôsledkov pre najvyššie vedenie. „Keď sa vyšetrovanie skončí, prijmeme všetky dôsledky až po najvyššiu úroveň firmy, to znamená vrátane mňa,“ povedal Pelata.
Lagardeová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMC vyzvala na urýchlené vyriešenie prípadu a prijatie „všetkých dôsledkov“. „Dnes je dôležité dostať sa k pravde, a to rýchlo, a pokiaľ by sa podozrenia ukázali ako nepodložené, nech je spravodlivosti učinené zadosť, nech je obnovená dôvera a vyplatené odškodné,“ uviedla ministerka. „Nemalo by sa strieľať bez mierenia a obviňovať bez dôkazov,“ dodala.
Francúzska tajná služba teraz podľa právnika Renaultu Jeana Reinharta stále vyšetruje existenciu bankových účtov v Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Existencia týchto účtov je kľúčovou súčasťou obvinenia, a kým sa nenájdu, zrejme zostane obvinenie bez dôkazov. Všetci traja manažéri akúkoľvek vinu popierajú.
Ilustračné foto na titulke - TASR/AP