Za prvý polrok 2015 podnik v čistom zarobil až 123 miliónov eur. Za posledných sedem rokov od vypuknutia finančnej krízy si tak teraz rafinéria pripisuje ďaleko najštedrejší prvý polrok. Z predchádzajúcich šiestich polrokov mala firma v rukách maďarského MOL-u dokonca až štyri stratové.

Vlaňajšiu historicky najvyššiu stratu v objeme 72 miliónov eur v rafinérii vyvolala hlavne nutnosť precenenia jej starších zásob ropy po páde jej svetových cien. Tohtoročný polročný zisk podnik zaznamenal hlavne vďaka zlepšeniu spracovateľských marží v jej doplnkových výrobách plastov a chemikálií. Osobitne plasty posledné roky čísla rafinérie skôr zhoršovali. No teraz naopak prispeli hlavnou mierou k tvorbe zisku.

„Zvyšovanie efektivity, ako aj celkové zníženie nákladov v kombinácii s lepšími obchodnými podmienkami v oblasti základných plastov boli v prvom polroku hlavným motorom ziskovosti spoločnosti,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi. Dobrý vývoj v plastoch podľa neho navyše potvrdzuje opodstatnenosť nedávnych rozhodnutí zainvestovať v rafinérii do ich ďalšieho rozvoja až 300 miliónov eur.

Návrat k zisku podporil aj priaznivý vývoj kurzu eura voči doláru i iným menám a tiež pokles cien energií a iných surovinových vstupov. Významnou mierou polročný zisk ale podporil aj rast celkového spracovania ropy a z toho vyplývajúci rast odbytu benzínov a nafty, ktoré sú hlavnými produktmi rafinérie. V prvom polroku spracoval Slovnaft 2,94 milióna ton ropy, čo bolo o 24 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Polročná výroba automobilových benzínov medziročne stúpla o tretinu na 718-tisíc ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o štvrtinu na 1,56 milióna ton. Výrazný medziročný nárast o 37 percent na 203-tisíc ton zaznamenala aj produkcia polymérov.

Celkovo sa polročný predaj produktov Slovnaftu medziročne zvýšil o 15 percent na 2,85 milióna ton. Napriek tomu sa polročné tržby Slovnaftu medziročne nijak nepohli a zostali tesne nad hranicou 1,8 miliardy eur. Vlani boli totiž ceny ropy výrazne vyššie ako v tomto roku.