Zo stoličky generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR odchádzali Jozef Minďáš i Alojz Riško počas prvej vlády Roberta Fica po kauzách a podozreniach z nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom. I keď policajne šetrenia k žiadnym ich obvineniam neviedli, oboch manažérov "onálepkovali", že v podniku plnili aj „obchodné“ záujmy ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorá mala vo vtedajšej vládnej koalícii na starosti celý rezort pôdohospodárstva. Ani sporné kroky v minulosti nezabránili, aby sa obaja po čase znova objavili na iných lukratívnych štátnych postoch.
Denník Sme tento týždeň informoval, že J. Minďáš je riaditeľom Leteckej meteorologickej služby, ktorá patrí pod Slovenský hydrometeorologický ústav. Stalo sa tak napriek tomu, že v lete roku 2009 bol z postu šéfa Lesov SR prepustený po tom, čo z podniku mizlo drevo, odberatelia voči nemu kopili dlhy a prenájmy poľovných revírov sa vo veľkom prevádzali na rôznych spriaznencov politikov.
TREND zasa zistil, že priamo v štátnom lesníctve sa znova zamestnal aj druhý kontroverzný šéf Lesov SR z tohto obdobia. A. Riško od apríla minulého roka šéfuje Vysokoškolskému lesníckemu podniku zvolenskej Technickej univerzity, ktorá okrem drevárov či ekológov vychová aj mladých lesných inžinierov. Podnik obhospodarujúci desaťtisíc hektárov lesov v okolí Budče, Lieskovca a zvolenského sídliska Sekier teda prevzal tesne po nástupe novej vlády Smeru-SD.
Ťažké srdce na tohto manažéra, ktorý šéfoval Lesom SR medzi jeseňou 2009 a letom 2010, majú hlavne slovenskí piliari. Tesne pred odchodom z tejto funkcie totiž podpísal zmluvy na dlhoročné dodávky dreva pre viaceré novovzniknuté firmy a tak výrazne orezal objemy dreva pre tradičných domácich spracovateľov. Niektoré z týchto zmlúv dalo ďalšie vedenie Lesov SR vymenované kabinetom Ivety Radičovej prešetriť aj polícii, no tá žiadne obvinenia nevzniesla.
Najkontroverznejšou zmluvou z obdobia A. Riška bola zmluva s firmou Wood Working. Tej teraz Lesy SR musia až do roku 2020 dodávať pod hrozbou vysokých pokút 200-tisíc kubíkov ihličnatého piliarskeho dreva ročne, aj keď sama spracuje z neho na Slovensku len menšiu časť a väčšinu vyváža do cudziny. Táto jediná firma tak odčerpáva celú pätinu ihličnatého piliarskeho dreva Lesov SR, zatiaľ čo tradičné domáce píly majú od podniku dodávky výrazne orezané či dokonca nedostávajú ani kubík. TREND o pôsobení A. Riška v Lesoch SR písal okrem iného tu a tu.
Rektor sa k zmluvám vyjadriť nechcel
Rektor zvolenskej univerzity Rudolf Kropil, ktorý vymenoval A. Riška za šéfa Vysokoškolského lesníckeho podniku, na otázky TRENDU, či univerzite nevadia kauzy s ním spojené, odpovedal tým, že podrobnosti zmlúv Lesov SR podpísaných týmto ich bývalým manažérom nepozná, a preto sa k nim vyjadrovať nebude. Vymenovanie A. Riška za šéfa Vysokoškolského lesníckeho podniku bolo podľa neho vyústením riadneho výberového konania, ktoré viedla komisia zložená z popredných predstaviteľov slovenského lesníctva a bol v nej aj zástupca odborov školského podniku.
Nevhodné zasahovanie vplyvných ľudí s politickým krytím do riadenia Lesov SR cez ovplyvňovanie jeho vrcholových manažérov sa pritom nespája iba s týmito dvoma manažérmi. Slovenskí lesníci i drevári už dlho upozorňujú, že za každej vládnej garnitúry sa k štátnemu drevu i revírom snažia za lacnejšie dostať rôzni spriaznenci politikov.
Pokiaľ ide o jednotlivé kabinety, rozdielna je len miera neduhov. Ako TREND písal minulý mesiac, najnovšie sa štátne drevo zneužíva aj na vypaľovanie súkromných piliarskych fabrík. Obchádzajú ich vymáhači úplatkov, ktorí im tvrdia, že ak im nezaplatia, štátne drevo od Lesov SR nedostanú. Ak píly odmietnu, štátny podnik naozaj dodávky dreva obmedzí, i keď spojenie s výpalníkmi odmieta. Úplatky sú také vysoké, že ohrozujú existenciu píl. Drevári pritom o všetkom informovali TREND iba anonymne. Boja sa o podniky i rodiny, pretože neočakávajú, že by sa na polícii alebo súdoch domohli svojich práv.
Zdroj: Vladimír Benko
Ilustračné foto - Vladimír Benko