Slovensko už dávno nie je mekkou výroby odevov či textilu. Časy zašlej slávy z bývalého režimu sú nenávratne preč. Produkciu zhruba pred dvomi desiatkami rokov začala preberať lacnejšia ázijská výroba. Na Slovensku tak pôsobia dcéry viacerých zahraničných spoločností, ktoré sa špecializujú napríklad na výrobu pančuchového tovaru či zdravotnej spodnej bielizne.
Niekdajší veľkí hráči ako Makyta či Ozeta Neo pokračujú vo výrobe, ale ich tržby dlhodobo klesajú. Napríklad púchovská Makyta, ktorá vyrába najmä pre zahraničné módne domy formou práce v mzde, mala pred dvanástimi rokmi tržby takmer jedenásť miliónov eur, vlani to bolo len päť miliónov eur. Posledným vrcholom topoľčianskej Ozety Neo bol rok 2012, keď jej tržby predstavovali 8,3 milióna eur. Vlani klesol výrobca špecializujúci sa primárne na pánske obleky a saká na 3,1 milióna eur, čo je najhorší výsledok minimálne za posledných desať rokov.
Rebríčky 2021: Výrobe obuvi dominujú štyri firmy. Líder si necháva topánky vyrábať vo Vietname
Medziročne mierne klesol aj segment odevného a textilného priemyslu ako celok. Dvadsať najväčších firiem utŕžilo v minulom roku 145 miliónov eur, čo je pokles o zhruba sedem miliónov eur, teda o vyše päť percent. Výraznejšie sa podarilo tržby zvýšiť len menším spoločnostiam Jamel Fashion z Námestova a Pro – Hand z Galanty, ktorá sa špecializuje na pracovný odev.
Líder mení majiteľa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?