Na zhodnotenie vlaňajšieho roka v sektore výroby a spracovania kovov stačí iba jedno porovnanie. Kým tržby hutníckeho sektora v roku 2020 dosiahli zhruba štyri miliardy eur, v roku 2021 top 50 najväčších spoločností v hutníctve a kovovýrobe utŕžilo bezmála dvojnásobok, a to 7,98 miliardy eur.

Úspešný rok mnohým firmám zaistil najmä obnovený dopyt po oceli a kovoch využívaných vo výrobe, ktorý podčiarkli tiež výrazne vyššie ceny ocele a surovín na svetových trhoch.

Aj preto väčšina najväčších firiem na Slovensku dokázala pretaviť vysoké tržby aj do slušných čistých ziskov. Najväčších päťdesiat spoločností, ktoré portál Finstat v sektore kovovýroby a hutníctva eviduje, zarobilo aj vďaka tomu viac ako 850 miliónov eur.

Senickí hutníci sú naspäť v hre

Rast cien a minulé investície priniesli niekoľkonásobne vyššie zisky aj oceliarskej spoločnosti zo Záhoria ArcelorMittal Gonvarri Slovakia. Tá síce predvlani zaznamenala prepad v tržbách aj ziskoch, ale vlani sa rozbehla na chrbte nových investícií a vysokých cien kovov.

Kým prvý pandemický rok 2020 bol pre oceliarov zo Záhoria skôr prechádzkou mínovým poľom a potrápili ich výrazné a neočakávané prepady na strane odberateľov, minulý rok bol, naopak, ich rekordným. Výrazne pozitívne hospodárske výsledky senického veľkopodniku ArcelorMittal Gonvarri Slovakia potvrdili, že sa vo fabrike oplatilo skúšať nové technológie a investovať.

Vďaka nim TREND v predminulom roku spoločnosť nominoval aj v rámci hodnotenia a súťaže Investor roka za investície do modernizácie v dvoch slovenských prevádzkach. V senickej oceliarskej skupine dnes musia byť pozornejší najmä kvôli situácii na Ukrajine. Vojnový konflikt totiž v Európe výrazne rozhádzal automotive priemysel, ktorý patrí k hlavným odberateľom produktov senickej fabriky.

Spoločnosť ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v roku 2021 zvýšila zisk až o viac ako 360 percent na rekordných 17,9 milióna eur a tržby jej podľa portálu Finstat narástli o 35 percent na necelých 288 miliónov eur.

Čakajú na rozbeh automotivu

Ešte v roku 2020 sa pritom senickí oceliari pripravovali aj na horší vývoj kvôli pandémii, napokon sa trh dokázal pomerne rýchlo spamätať a postupne navracať do normálov.

Prispel k tomu najmä silný záver roka, kedy aj všetky slovenské automobilky dobiehali zameškané výrobné zmeny a výpadky v produkcii. Napriek, kríze čipov, ktorá, podobne ako počas roku 2020, donútila zastaviť linky viacerých automobiliek v EÚ, sa však oceliarom podarilo nielen dobehnúť minulé prepady, ale aj výrazne rásť. Rekordné tržby a čistý zisk z roku 2021 to potvrdzujú.

„Nedostatok komponentov a čipov nás bude ovplyvňovať nárazovým znižovaním výroby, podľa potrieb automobiliek. Podľa posledných informácií táto situácia nebude tak skoro vyriešená,“ uviedol vlani pre TREND šéf spoločnosti Peter Mišo. Dodal, že je to paradox, pretože situácia z hľadiska dopytu na trhu bola dobrá.

Výroba kovov, oceľ, hliník
Zdroj: archív

Ako uviedol šéf senického a nitrianskeho podniku, chcú sa ďalej sústrediť na obdobie po kríze čipov, hoci nové komplikácie môžu jej koniec rovnako oddialiť. Tvrdí, že oceliari vychádzajú zo strategického plánu, v ktorom prioritou ostáva digitalizácia a automatizácia.

V Senici sa orientujú najmä (70 %) na európsky automobilový sektor. Produkcia v Nitre je zase naviazaná na výrobu Jaguaru, ktorý rozbehol produkciu druhého modelu Defender a potvrdzuje objednávky a avizované objemy produkcie.

Sotákovci sa vrátili k rekordom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa