Americký Senát v piatok schválil očakávanú mega-reformu Wall Streetu, ktorá tak už čaká len na podpis prezidenta Baracka Obamu. Jej súčasťou je najmä regulácia fungovania bankového sektora, napríklad výrazné obmedzenia v obchodovaní na vlastný účet. No zaujímavé je i to, čo v reforme nezostalo.

Dôslednejšie kontrolovať ratingové agentúry sa stalo v posledných týždňoch pre mnohých európskych i zámorských politikov úlohou na popredným miestach. Slovo týchto inštitúcií má na finančných trhoch veľkú, často až zničujúcu váhu, a nie vždy je také, aké by vyhovovalo vládam. Po schválení americkej reformy finačného trhu, ktorá dnes prešla Senátom je jasné, že minimálne tam majú ratingovky vyhraté.

V Európe je to stále na zozname úloh. Silnú reguláciu žiada aj slovenská vláda. Formulovala ju ako jednu z podmienok pri podpise zmluvy o záchrannom mechanizme pre eurozónu. Európa navrhuje zriadiť vlastnú agentúru ako protiváhu k silným zámorským gigantom. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso nedávno pripomenul, že „nedostatok konkurencie (medzi ratingovými agentúrami) je mimoriadne znepokojivý“, napísal denník Financial Times.

Európski politici boli roztrpčení rozhodovaním agentúr v ostatných mesiacoch viackrát. Napríklad keď znížili rating Grécka na špekulatívny stupeň, čo posilnilo tlak na krajinu i euro. Kontroverzne prijali i rozhodnutie znížiť hodnotenie Španielska či Portugalska, hoci tie zostali v investičnom pásme.

Śéf francúzskej centrálnej banky Christian Noyer preto napríklad navrhol, aby sa na európske ratingové agentúry pretvorili dcéra Allianzu Euler Hermes alebo francúzska spoločnosť Coface, napísal Wirtschaftsblatt. Obe sa zaoberajú hodnotením solventnosti firiem.

Pôvodný návrh regulácie na americkom trhu počítal s tým, že zriadia úrad, akési klíringové miesto, ktoré by okrem iného prideľovalo agentúram kontrakty. Cieľom malo byť, aby hodnotené subjekty nemohli ovplyvňovať hodnotiteľov.

No agentúry neobídu úplne naprázdno. V reformných úpravách zostali klauzuly, podľa ktorých bude pre investorov jednoduchšie súdiť sa s ratingovkami, ak budú mať pociť, že ich hodnotenie bolo zavádzajúce.

Foto na titulke - SITA / AP