Rast zamestnanosti naženie ľudí do bánk

V roku 2010 presiahne produktívna populácia v rozvíjajúcom sa svete tri miliardy. Zhruba za ďalších tridsať rokov dosiahne štyri miliardy. Malthus by bol zhrozený. No sú dobré dôvody na pozitívnejší pohľad na demografiu: 2010 bude pre rozvojový svet tým, ktorý ohraničí začiatok „demografického okna“, keď bude jeho produktívna populácia pomerovo najvyššia a tým bude na vrchole i potenciál pre ekonomický rast.


Samozrejme, v akej miere sa tieto demografické zmeny prejavia v ekonomickom raste, závisí od zložitej interakcie mnohých faktorov, od vládnych politík ku globálnym ekonomickým podmienkam. Výzvy sú značné: silný ekonomický rast bude musieť priniesť zamestnanosť, zatiaľ čo sociálne, politické a environmentálne záležitosti budú musieť byť zručne riadené. 


Dôsledky pre finančné trhy budú ďalekosiahle. Počas demografického okna je miera závislosti (pomer nepracujúcej populácie k pracujúcej) nízka, a tak je potenciál spotreby a úspor najvyššie. 


Ako začnú pociťovať pravidelný príjem, milióny „nebankujúcich“ sa začlenia do formálneho bankového systému. Budú sporiť a pripravovať sa na penziu, pracujúci budú požadovať dôchodkové produkty, poistenie a správu aktív. Vlády sa budú snažiť rozširovať systém sociálneho zabezpečenia a bude potrebná lepšia finančná infraštruktúra. Vystrelí i potreba mikrofinancovania – podľa Svetovej banky segment, v ktorom je už teraz dopyt desaťnásobne vyšší ako ponuka. 


Počas tohto obdobia veľkých zmien budú potrebné čerstvé myšlienky, medzinárodná spolupráca a výmena poznatkov medzi priemyslom, vládami a spoločnosťou, aby mohli spoluvytvoriť udržateľné finančné trhy. V období dozvukov globálnej krízy má teraz sektor finančných služieb ďalšiu šancu dokázať, že vie byť prínosom pre sociálny a ekonomický vývoj. 


Dnes zahŕňa 90 percent obchodných transakcií určitú formu úveru, poistenia alebo garancií. Dopyt firiem z rozvojových trhov po týchto produktoch bude rásť a ako budú prosperovať a vyvíjať sa ekonomiky, tiež budú požadovať prístup k plne fungujúcim kapitálovým trhom. Aby si zabezpečili efektívnu alokáciu kapitálu – vrátane dobre rozvinutých dlhopisových a akciových trhov. Zároveň sa posúvajú globálne obchodné modely. Rozvíjajúce sa ekonomiky viac obchodujú medzi sebou a so zvyškom sveta a globálna recesia len urýchlila tento trend. Čína už predbieha Nemecko, skôr ako sa očakávalo, nielen ako najväčší svetový exportér, ale i ako druhý najväčší importér.


Banky budú naďalej hrať dôležitú úlohu vo financovaní týchto nových modelov a tí globálni poskytovatelia, ktorí budú schopní umožniť klientom medzinárodné prepojenie, budú víťazmi zajtrajška. Keďže bilancie inštitúcií z rozvíjajúcich sa trhov môžu byť krízou poškodené menej, tieto finančné domy môžu z toho len získať. Koncom roka 2008 malo päť najväčších čínskych bánk pod priamou kontrolou za hranicami 78 finančných inštitúcií. So zlepšujúcou sa ekonomikou zažijeme zo strany bánk z rozvíjajúcich sa trhov ďalšiu vlnu medzinárodnej expanzie, uvedení nových akcií na burzu a cezhraničných investícií.


Multicentrá


Londýn a New York sú aktuálne jediné skutočne globálne finančné centrá. No ako sa rozvinuté krajiny boria s chudokrvným rastom, ďalšie mestá si budú chcieť ukrojiť z ich trhového podielu.


Päť z desiatich najväčších svetových finančných centier sa nachádza v Ázii. Z nich bol pravdepodobne najpozoruhodnejší rast v Šanghaji: jeho finančná štvrť Pudong zamestná podľa očakávaní v roku 2010 zhruba 200-tisíc ľudí.


Centrá na rozvíjajúcich sa trhoch majú teraz mimoriadnu príležitosť posilniť si pozície, či už ako regionálne veľmoci ako Singapur alebo ako globálni špecialisti, napríklad Dubaj v islamskom bankovníctve. Je isté, že niektoré mestá sa v priebehu nasledujúcej generácie pridružia ku globálnym centrám Londýn a New York.


Rozsah súčasných demografických trendov môže byť ťažké absorbovať. Podľa niektorých odhadov je súčasná stredná trieda Číny väčšia ako celá populácia Spojených štátov. Zároveň India pridáva každý mesiac desať miliónov nových zmlúv s mobilnými operátormi, ich počet sa tak blíži k pol miliarde.


Dobre fungujúci finančný sektor bude sine qua non (bezpodmienečná podmienka) pre každú rozvíjajúcu sa ekonomiku. V dôsledku toho môžeme očakávať, že svetová finančná mapa sa bude prekresľovať. Jej gravitačné centrum sa bude posúvať na východ a juh, rovnako ako samo centrum ekonomiky. Pre tie inštitúcie a finančné centrá, ktoré sú schopné myslieť globálne, budú príležitosti bezprecedentné.

Autor je šéf HSBC.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Flickr.com