Namiesto 30 dolárov za akcie až takmer 150. Takým skvelým štartom sa na burze zapísala firma Airbnb, sprostredkujúca ubytovanie v súkromí. „V apríli sme získali od investorov peniaze a vtedy by jedna akcia vyšla na sumu okolo 30 dolárov. Neviem, čo viac povedať,“ reagoval pomerne prekvapene Brian Chesky, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti na margo vývoja cien akcií na burze.
Počas prvého dňa obchodovania na burze Nasdaq akcie doslova vystrelili. Vo štvrtok 10. decembra sa suma vyšplhala z počiatočných 68 dolárov až na 146 dolárov za akciu. Podľa spoločnosti Renaissance Capital, ktorá sledovala primárnu verejnú ponuku (IPO), Airbnb tak zarobila 3,7 miliardy dolárov. Hodnota relatívne mladej, len 12-ročnej firmy presiahla 100 miliárd dolárov. Ešte pred jej vstupom na burzu, začiatkom decembra, odhady hovorili o ohodnotení na asi 39 až 42 miliárd dolárov.
Primárna emisia akcií by mohla Airbnb ohodnotiť na 42 miliárd USD
Hotelové siete majú 100 miliárd
Web českých Hospodárskych novín pripomenul na porovnanie, že 100-miliardová trhová hodnota sa spája napríklad s takými veľkými hotelovými reťazcami ako Hilton Worldwide, InterContinental, Choice Hotels, Hyatt Hotels a Wyndham Hotels & Resorts. Hodnota najväčšieho internetového konkurenta, firmy Booking Holdings, dosiahla zhruba 87 miliárd dolárov.
List zamestnancom
B. Chesky priznal, že na jar, keď svet zasiahla pandémia Covidu-19, to vyzeralo s jeho spoločnosťou zle. Ľudia pre obmedzenia aj zo strachu zo šírenia nákazy prestali cestovať, príjmy sa prudko prepadli a straty narástli. Spoločnosť na jar úplne pozastavila marketingové aktivity, znížila počet zamestnancov až o štvrtinu (prepustených bolo 1 900 osôb). Generálny riaditeľ vtedy v liste zamestnancom písal, že škrty boli potrebné na to, aby spoločnosť prežila, kým ľudia nezačnú znova cestovať.
Na Airbnb tvrdo dopadla koronakríza. Cítia to Bratislava aj Praha
Manažment sa rozhodol aj pre zmenu stratégie. Napríklad v USA sa platforma Airbnb zamerala na krátkodobé prenájmy. Výsledkom zmien bol čistý zisk v treťom štvrťroku vo výške 219 miliónov dolárov.
Zasiahli aj Slovensko
Platforma Airbnb pôsobí aj na Slovensku. Podľa odhadov bola začiatkom roka 2020 v Bratislave k dispozícii na prenájom zhruba tisícka bytov, ďalších štyritisíc vo zvyšných častiach Slovenska. V dôsledku šírenia nákazy u nás však rezervácie naplánované na apríl zrušilo až 95 percent hostí.
Firma celkovo pôsobí v 65-tisícoch miest vo viac než 191 krajinách sveta. Prevádzkuje online platformu ponúkajúcu možnosti ubytovania v súkromí, zabezpečuje aj komunikáciu, prevod platieb, stanovuje pravidlá, rieši tiež vznikajúce spory a konflikty.