MOL sa napríklad veľmi vážne zaujímal aj o odpredávaný balík stredoeurópskych pivovarov sfúzovaného zoskupenia pivovarníckych gigantov AB InBev-SABMiller, súčasťou ktorého sú aj slovenské Pivovary Topvar s jedným pivovarom vo Veľkom Šariši a s troma tunajšími značkami Topvar, Šariš a Smädný mních.

Pivo k palivám

„V rámci možnej diverzifikácie nášho biznisu sme sa živo zaujímali aj o aktuálne odpredávané stredoeurópske pivovary SABMilleru i keď napokon sme ponuku pri ich terajšom finálnom predkladaní nepodali,“ uviedol na dnešnej konferencii týždenníka Trend TOP manažment generálny riaditeľ Slovnaftu i člen najužšieho vedenia samotného MOL Oszkár Világi, ktorý vystúpil v panelovej diskusii venovanej investíciám.

Zároveň naznačil, že napriek nepodaniu záväznej ponuky na veľký pivovarnícky balík záujem MOL o nové biznisy mimo ropno-energetického sektora trvá aj naďalej. Spotreba ropných produktov totiž bude v dlhodobom horizonte postupne klesať a práve preto si jeho koncern hľadá aj iné biznis piliere.

Záujem o pivo MOL pritom spája s tým, že ak by sa k nejakým vlastným pivovarom dostal nemalú časť ich produkcie by mohol predávať cez svoju dosť širokú sieť vlastných čerpacích staníc. Tých má totiž koncern v desiatke krajín strednej a juhovýchodnej Európy zhruba dvetisíc. Vyše desatina z toho je na Slovensku.

A možno aj banka

Na svoje čerpacie stanice MOL-u pritom môže naviazať aj ďalšie výlety do iných zatiaľ neprevádzkovaných biznisov. Slovnaft i jeho matka už dlhšie napríklad hovoria, že čerpačky by mohli využiť aj na ponuku poštových či bankových služieb.

O.Világi ale v utorok išiel v týchto plánoch ešte ďalej keď uviedol, že pre tieto služby si možno MOL prikúpi aj osobitné siete. Na otázku moderátora diskusie či tieto úvahy MOL-u môžu smerovať aj k tomu, že jeho koncern bude mať časom aj vlastnú banku zareagoval, že ani to nemusí byť vylúčené.

Japonci i finančníci

Časom sa teda finančne dobre vybavený MOL môže objaviť aj v iných veľkých stredoeurópskych tendroch na biznisy, ktoré by vedel prepojiť so svojimi čerpačkami.

Zo súťaže o veľký balík pivovarov so slovenskými Pivovarmi Topvar či českým Plzeňským Prazdrojom ale vystúpil. Podľa správy agentúry Reuters zostava boj o ne ale naďalej široký.

Podľa neoficiálnych zdrojov Reuters sa o tento deal zaujíma trebárs japonský pivovarnícky koncern Asahi či poľský výrobca nealkonápojov Maspex. Väčšina ostatných záujemcov sú už finanční investori.

O pivovary má súperiť najväčšia česká investičná skupina PPF Petra Kellnera, poľská poisťovňa PZU, americké fondy Bain Capital a KKR i stredoeurópske fondy Advent i Mid Europa Partners.

No o výrobcov piva sa má podľa Reuters zaujímať tiež švajčiarsky fond Jacobs Holdings či kanadský penzijný fond PSP a tiež česká spoločnosť R2G biznismena Oldřicha Šlemra. Všetky menované firmy ale buď informácie Reuters odmietli alebo ich nechceli komentovať.

Každopádne je predaj pivovarov tandemu AB InBev – SABMiller jednou z najväčších transakcií v regióne. Balík obsahuje nielen výrobcov piva na Slovensku a v Česku, ale aj v Poľsku, Maďarsku a v Rumunsku. Tandem musí tieto pivovary predať z toho dôvodu, že po prepojení sú už tieto dva koncerny až príliš silné. Protimonolopné úrady im časť aktív nariadili predať.