Aktualizované 23.2.2012 o 20:33 v druhom, treťom a šiestom odseku

Slovenský závod kórejského Samsungu na výrobu LCD televízorov zatiaľ nezíska štátnu investičnú pomoc 28 miliónov eur. Suma, ktorá mala Samsung Electronics Slovakia udržať v Galante ďalších pár rokov, ako aj podmienky ďalšej investície a vytvorenia 950 pracovných miest sa nepozdávali premiérke Ivete Radičovej. Preto vláda vrátila materiál o investičnej pomoci na dopracovanie Ministerstvu hospodárstva.

Vo štvrtok sa prezident Ivan Gašparovič stretol s generálnym riaditeľom a podpredsedom predstavenstva Samsung Electronics Geesung Choiom, ktorý na Slovensko pricestoval po dvoch rokoch. Už dlhšie plánovaná audiencia v svetle stredajších udalostí vyznela ako lobing za spomínanú 90-miliónovú investíciu do modernizácie výroby tzv. „smart“ LCD televízorov.

„Je otázne, či Samsung bude takto pokračovať po každej investičnej pomoci, vyčerpá ju a znovu vláde oznámi, že ak nedá, tak odíde,“ povedala I. Radičová. Samsung síce nie je prvý zahraničný investor, ktorý žiada opätovnú štátnu pomoc (dostal ju napríklad bratislavský Volkswagen na projekt Up!), ale jej podmienky sú veľmi hmlisté. Riaditeľ ľudských zdrojov v galantskom Samsungu Anton Ondrej nechcel celú situáciu rozoberať. „Podali sme projekt riadne, prešlo to medzirezortným pripomienkovým konaním,“ vysvetľuje a dodáva, že firma teraz doplní chýbajúce detaily, ktoré chce premiérka.

TREND ako prvý informoval, že novovzniknutých 950 pracovných miest nebude úplne novovzniknutých, ale že väčšina z nich budú iba presunutí súčasní zamestnanci. Nebude to prvý krát, čo Samsung vykáže rast zamestnanosti. Minulý rok malo vzniknúť v sesterskom závode na výrobu LCD panelov vo Voderadoch okolo 1000 nových pracovných miest. Aj vzniklo, ale zároveň na rovnakých a podobných pozíciách zaniklo u dodávateľov Samsungu okolo 1500 pracovných miest.

Radičová chce pomôcť inde

Premiérka chce vidieť v projekte Samsungu viac vedy a výskumu. Galantský závod sa dlhodobo snaží získať viac inžinierskych aktivít pod svoje krídla. Ľudia z Galanty napríklad pomáhajú optimalizovať výrobné procesy. Medzi ich výrazné zlepšováky patria napríklad dopravníkové roboty, ktoré vozia materiál na výrobu televízorov priamo na linky. Nahradili tak niekoľko pracovníkov, ktorí to robili ručne. Či sa slovenská dcéra bude môcť priblížiť k výskumným aktivitám, ktoré majú väčšinou svetové elektronické firmy koncentrované v iných častiach sveta, je otázne.

 A. Ondrej hovorí o dlhodobých aktivitách slovenského Samsungu v oblasti výskumu a spolupráci so strednými školami. „Ale pokiaľ máme robiť seriózny výskum, treba spolupracovať s vysokými školami, ktoré sú v našej branži bohužiaľ už 15 rokov odtrhnuté od praxe,“ hovorí.

I. Radičová je presvedčená, že Samsung zároveň nespĺňa podmienku pre poskytnutie pomoci, keďže Galanta netrpí vysokou nezamestnanosťou a nemá preto prioritu pri poskytovaní pomoci. Premiérka vidí v danej lokalite iné možnosti na podporu pracovných miest, napríklad cez pomoc domácim výrobcom.

Faktom však je, že samotný Samsung zamestnáva okolo 3000 pracovníkov a je pre mesto a blízke okolie najväčším zamestnávateľom. Zároveň je jedným z najväčších slovenských exportérov a sú naň naviazané ďalšie desiatky firiem, ktoré zamestnávajú ďalšie tisíce ľudí.

Radičová chce v Samsungu viac výskumu

Firma zvažuje odchod

Keďže sa investičné stimuly, schválené v roku 2006, pre Samsung minulý rok vyčerpali, firma už nie je pod hrozbami vrátenia pomoci nútená na Slovensku zostávať. Už v roku 2009 presunula minoritnú výrobu domácich kín, satelitných prijímačov a ďalších domácich spotrebičov do vlastných aj partnerských závodov v Maďarsku a Rumunsku.

Na Slovensku nedokáže držať také nízke mzdové náklady ako v týchto krajinách. Aj preto sa v Galante vyrábajú najmä LCD televízory strednej a vyššej triedy. Malé uhlopriečky robí závod na plazmové televízory neďaleko Budapešti. Podľa ľudí blízkych vedeniu Samsungu, ktorí si neželajú byť menovaní, v Galante Kórejcov držia najmä vysokokvalifikovaní ľudia a kvalita výroby, ktorá by sa napríklad v závode v Rumunsku musela ešte dlhý čas budovať. Úvahy o presunutí výroby zo Slovenska v juhokórejskom Soule ale určite sú a boli.

Vláda sa neschválením investičnej pomoci pravdepodobne snaží získať čas a presunúť zodpovednosť za rozhodnutie o kontroverznej štátnej podpore pre Samsung na nový kabinet, ktorý vzíde po marcových voľbách. Ten, ak nebude chcieť prísť o jednu z najväčších fabrík domáceho priemyslu, nebude mať príliš na výber. A. Ondrej nechce komentovať, či sa prípad investičnej pomoci stáva predvolebnou hrou. Iba povedal, že čas hrá proti projektu, čo súvisí s tým, že kórejská firma má určitý vnútorný termín, do ktorého musí vedieť, či dostane investičnú pomoc.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko