Mnohé nedostatky, ktoré na Slovensku ešte stále nie sú odstránené, v iných krajinách už majú vyriešené. Možno aj preto v Estónsku či vo Fínsku niektoré veci z pohľadu investovania do startupov fungujú inak. Pozitívnym príkladom môže byť možno prekvapujúco aj Francúzsko a Rumunsko, kde je podpora startupov a mladých podnikateľov na slušnej úrovni.

„V poslednej dobe riešime s klientmi presun materskej spoločnosti do zahraničia. Najmä investori zo Západu tlačia na presun „matky“ do západnej Európy, Škandinávie alebo Spojených štátov. Dôvodov je viac. Na jednej strane sa týkajú problémov slovenskej legislatívy, na strane druhej ide o čisto obchodné dôvody.

Napríklad, keď firma sídli v USA, oveľa jednoduchšie jej investor z USA poskytne investíciu,“ hovorí Michal Prielomek, advokát a partner advokátskej kancelárie Prielomek & Partners.

Pozrite si sedem dôvodov prečo Slovensko (stále) nie je ideálnou krajinou pre vznik inovatívnych startupov

Čas sú peniaze, ale nie na Slovensku

Najväčšia výhrada zahraničných investorov je, že investície na Slovensku veľmi dlho trvajú. Sú totiž zvyknutí, že v Spojených štátoch je celý proces hotový za mesiac. V Nemecku či vo Veľkej Británii je to o niečo pomalšie, no stále oveľa rýchlejšie ako na Slovensku.

„V Spojených štátoch dokážu mať do mesiaca všetko uzavreté, vrátane načerpania peňazí. Práve nedostatočná rýchlosť zahraničným investorom prekáža asi najviac,“ hovorí M. Prielomek.

Servery Googlu: Indexujú denne 20 miliárd webov, informácie z nich sú na výsosť zaujímavé aj pre americké bezpečnostné služby.
Neprehliadnite

Šetriť bez prepúšťania je možné aj vďaka technológiám. Škandinávci to vedia, Slováci majú obavy

Nedostatočné právne formy

Ďalším problémom je nedostatočná úprava obchodných spoločností. V roku 2017 vznikla zaujímavá úprava, kde sa do Obchodného zákonníka zakomponovala takzvaná jednoduchá spoločnosť na akcie, ktorá bola primárne nastavená na to, aby startupy mali svoju spoločnosť, kde nie je potrebné vysoké základné imanie či vysoký minimálny vklad.

„Úprava v zákone bola napísaná dobre. Písali ju kvalitní a skúsení ľudia a legislatíva naozaj vychádzala z praxe venture-kapitálového prostredia. Avšak určité veci sa tam nedomysleli,“ hovorí M. Prielomek. Zostal napríklad poplatok za založenie spoločnosti v rovnakej výške ako pri eseročke. Keď si mal startupista na začiatku vybrať či založí eseročku alebo jednoduchú spoločnosť na akcie, chýbala motivácia, aby zvolil druhú možnosť.

Viacero vecí nebolo domyslených. Keď sa už zriaďujú takéto formy podnikania, tak musia byť čo najlacnejšie a najjednoduchšie. To sa však neudialo
Michal Prielomek

Ďalším negatívom je dokumentácia k založeniu, ktorá je v prípade jednoduchej spoločnosti na akcie komplikovanejšia ako pri eseročke. Dokumentácia je komplexnejšia a zložitejšia na napísanie. Z toho dôvodu aj právne služby stoja viac.

„Často sa stretávame s otázkou, ktorá forma je pre startup najlepšia a najjednoduchšia. Keď sme vypísali plusy, mínusy a náklady, často zavážila skutočnosť, že jednoduchú spoločnosť na akcie neviete urobiť za také náklady ako eseročku. Zvlášť, keď sú na Slovensku rôzni provideri, ktorí eseročky predávajú za 100 eur plus poplatky,“ vysvetľuje M. Prielomek.

Netreba však zabúdať ani na ďalšie povinnosti. Napríklad povinnosť registrovať akcie v centrálnom depozitári, za čo sa na jednej strane platí a zase je to o papieroch.

Z pohľadu obsahu formy spoločnosti bola vytvorená dobrá legislatíva, no chýba aspoň malá podpora na to, aby bola táto forma podnikania pre mladých podnikateľov atraktívna. Podľa advokáta by stačilo zaviesť aspoň malé benefity vo forme odpustenia súdneho poplatku pri zakladaní spoločnosti alebo príspevku na právne služby. Benefity je možné navyše nastaviť tak, aby sa nedali zneužívať.

Eseročky nestačia

Z jednoduchej spoločnosti na akcie sa nikdy nestala veľmi populárna forma podnikania. Je ich málo a využíva sa len minimálne. Mladým podnikateľom sa do toho ísť nechce, nakoľko ešte nemajú za sebou investície a v začiatkoch počítajú každé jedno euro.

„Viacero vecí tam nebolo domyslených. Keď sa už zriaďujú takéto formy podnikania, tak musia byť čo najlacnejšie a najjednoduchšie. To sa však neudialo a aj preto neuspeli,“ hovorí M. Prielomek. V súčasnosti sa o právnej forme vedie diskusia a jednoduché spoločnosti na akcie sa budú pravdepodobne rušiť. Ich súčasná úprava by sa mala následne primerane zakomponovať do eseročky a akciovej spoločnosti tak, aby bola neskôr vhodná aj pre startupy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa