Záchranu kedysi najväčšej poisťovne sveta AIG americkou federálnou bankou v septembri 2008 sprevádzali predovšetkým sťažnosti na nedostatok transparentnosti. Jej problémy znamenali prehĺbenie krízy, jej záchrana naopak ešte väčšie zhoršenie situácie. Kritikom prekáža, že obchodní partneri AIG si odniesli z vládnej pomoci poriadny balík.
Timothy Geithner, ktorý bol v čase pomoci AIG šéfom Federálnej rezervnej banky New York a v súčasnosti je ministrom financií, pomoc vtedy najväčšej svetovej poisťovni bráni. „Regulátori dali AIG voľnú ruku, to nebola chyba Fedu. Fed len potom zachraňoval situáciu,“ bránil úlohu Fedu pred Kongresom. Pred podobnou komisiou stál už v novembri 2009. Rovnako ako tá súčasná mu vyčítala, že Fed odmieta zverejniť, ktorí partneri AIG získali štátnu pomoc.
Podľa T. Geithnera on tieto informácie nemá k dispozícii. „Bolo to ťažké rozhodnutie, nemali sme naň veľa času. Pád AIG by zasiahol ekonomiku celého sveta,“ uviedol na obranu krokov Fedu. Podrobnosti dohôd s partnermi AIG nakoniec neodhalil, podľa jeho tvrdenia na nich priamo nepracoval. Podobne sa bráni i šéf Fedu Ben Bernanke, ktorý sa pred komisiu nedostavil a na otázky odpovedal písomne.
Predchodca Geithnera na ministerskom kresle Henry Paulson sa tiež dostavil pred komisiu, aby zodpovedal otázky ohľadom AIG. No výsledkom bolo tiež skôr mlčanie než priame odpovede. Kongresmani sa zaujímali i o prepojenie problémov AIG a Goldman Sachs, H. Paulson bol v minulosti jedným z manažérov tejto banky. Verejnosť mala pocit, že Fed preferoval Goldman Sachs, ktorá pri záchrane AIG dostala jedny z najvyšších náhrad. To aspoň vyplýva z vnútorného e-mailu Fedu, ku ktorému sa pred pár dňami komisia dostala. Výška a mená recipientov pomoci by podľa tohto mailu boli politicky veľmi citlivé, keďže sa im hradila celá výška pohľadávky voči AIG, nielen časť.
Posledným z predstúpených bol Stephen Friedman z vedenia Goldman Sachs. Od neho chceli kongresmani vedieť, či podporuje vstup vysokých manažérov banky do verejných funkcií a či z toho má banka benefity. „Roky sa to chápalo tak, že človek tvrdo pracuje, aby sa postaral o svoju rodinu a potom ide do verejnej funkcie, aby to verejnosti vrátil. Vždy sa to pokladalo za pozitívum, až odnedávna za tým všetci hľadajú nejaký nekalý motív,“ uviedol.
Foto na titulke - SITA / AP