Spoločný podnik Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), Teplárne Košice (TEKO) a združenia obcí Olšavského mikroregiónu zabezpečí využitie významného geotermálneho zdroja, ktorý je neďaleko Košíc v okolí obcí Ďurkov - Bidovce. Zhodli sa na tom na dnešnom rokovaní predseda dozornej rady Geotermu a člen predstavenstva SPP Hans G. Meyer, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TEKO Ladislav Lazár a predseda združenia obcí Olšavského mikroregónu. O záveroch rokovania informoval novinárov minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Podľa neho by mal spoločný podnik vzniknúť do konca januára a okamžite začať pracovať na projekte využitia geotermálneho zdroja. V prvej fáze sa bude budovať geotermálna elektráreň, ktorá by mala byť hotová do roku 2011. „Preto treba, aby sa už v prvom štvrťroku ukončila príprava stavby, druhom štvrťroku vyvŕtal k doterajším trom aj štvrtý vrt pri Ďurkove," povedal. Odpadové teplo z elektrárne sa využije na rozvoj cestovného ruchu, prípadne na iné účely.
V druhej fáze sa urobia ďalšie vrty v lokalitách Bidovce a Olšava a po zistení ich parametrov sa rozhodne, či sa teplom z tejto lokality budú zásobovať Košice. Ak budú vyhovovať, v tretej fáze by sa uskutočnilo využitie geotermálneho zdroja na dodávku tepla do Košíc. Minister odmietol konkretizovať, aké podiely budú mať SPP, TEKO, prípadne združenie Olšavského mikroregiónu v spoločnom podniku a nechcel prezradiť ani výšku základného imania s tým, že ešte nie je isté, aký spôsob vzniku podniku sa zvolí. „Prvý spôsob spočíva v tom, že by TEKO a Olšavský mikroregión vstúpili do už jestvujúceho podniku Geoterm, čo sa javí ako schodnejšia cesta. Druhým spôsobom je založenie úplne novej spoločnosti," povedal Ľ. Jahnátek. Doplnil, že akcionári SPP a TEKO budú mať hlavné slovo pri zriadení, výške základného imania a podiele akcií v spoločnom podniku.
Slovenský plynárenský priemysel nedávno zverejnil, že doteraz nevyužitý potenciál termálnej vody pri Košiciach chce posunúť konečne vpred. Plynári sa roky naťahovali s TEKO o vhodný biznis model. Táto štátna akciovka mala byť hlavný odberateľ tepla, keďže vlastní a prevádzkuje tepelné rozvody v meste. No k dohode ani po niekoľkých rokoch a viacerých návrhoch nedošlo. SPP, ktorý minulý rok avizoval snahu predať strešnú firmu Geoterm, napokon plánoval, že projekt dokončí sám. No nie podľa pôvodných plánov, ale tak, že z horúcej vody bude vyrábať elektrinu a nie teplo.
Foto na titulke - TASR