Český Energetický a průmyslový holding (EPH) má veľkú šancu dostať sa k 49-percentnému podielu v SPP. Premiér Robert Fico po dnešnom rokovaní vlády povedal, že odblokuje rokovanie o materiáli, podľa ktorého sa vláda vzdá predkupného práva na akcie plynární. Definitívne by sa vláda mala vyjadriť o mesiac. Premiéra mal presvedčiť list EPH, podľa ktorého sa záujemca o akcie SPP zaviazal nezvyšovať ceny plynu domácnostiam v budúcom roku.

Nemci a Francúzi vedeli, že so zvýšením nepochodia

Vláda mala o akcionárskej transakcii rokovať už minulý týždeň. Premiéra však rozčúlil návrh predstavenstva SPP, nad ktorým majú manažérsku kontrolu zahraniční akcionári nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GDF Suez zoskupení v spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (SGH). Žiadali zvolať mimoriadne valné zhromaždenie s bodom zvýšenie cien plynu pre domácnosti od januára budúceho roka. Šéf kabinetu sa rozhodol nerokovať o materiáli, kým nedostane záruku od zahraničných akcionárov, že od zvyšovania cien odstúpia.

Manažéri E.ON Ruhrgas a GDF Suez dohliadajúci na SPP určite vedeli, že pre vládu sú požiadavky na rast cien 18 a 25 percent pre domácnosti nepriechodné.

Premiér si nenechal ujsť marketingový výstup

Vláda zas mala ľahké možnosti, ako cenovú agresiu pridusiť. Na valnom zhromaždení totiž musia ceny odsúhlasiť obaja akcionári. Ak nepríde čo i len jeden, v prípade SPP sa stretnutie akcionárov stáva neplatným. Smer si po víťazstve vo voľbách presadil v jednej z prvých zmien zákonov, že cenový návrh musí odobriť valné zhromaždenie. V SPP má štát 51 percent.

Ak by sa návrh nejakým zázrakom aj prešmykol, ceny musí schváliť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, kde má práve Smer-SD dlhotrvajúco silné väzby. SGH tak minulý týždeň dalo akurát dobrú príležitosť premiérovi na impozantný marketingový výstup. „Nemáme sa s nimi o čom dohadovať.“ A žiada nezaťažovať ÚRSO „hlúposťami“. Pridal podmienku na zmenu cien plynu pre domácnosti od 1. januára: „0,000 percenta.“

Utajený záujemca z "nemeckého prostredia"...

Premiér minulý týždeň pripustil, že okrem EPH existujú ďalší záujemcovia o 49-percentný balík akcií SPP, ktorý chcú predať zahraniční vlastníci. Mali by pochádzať z nemeckého prostredia. Záujemcovia chcú byť zatiaľ utajení.

Podľa informácií, ktoré TREND má z dobre informovaných zdrojov, by malo ísť o penzijné spoločnosti nemeckej finančnej skupiny Allianz, ktorý by mal spolupracovať s kanadským infraštruktúrnym investorom Borealis Infrastructure. Spoločnosť Borealis na otázky TRENDU nereagovala. Reakciu z mníchovskej centrály Allianzu sprostredkovala hovorkyňa Allianzu SP, Lucia Muthová: „Keďže ide o fámu, nekomentujeme to“.  

...o ktorom nemecká ambasáda nič nevie

Pri obchode, ktorý môže dosiahnuť 2,5 miliardy eur, obvykle záujemcovia získavajú informácie aj od zastupiteľstiev svojich domovských štátov, alebo snažia sa u nich získať lobistickú podporu. Odkaz z nemeckého veľvyslanectva na Slovensku znel: „Ste na nesprávnom mieste.“ Stály zástupca nemeckého veľvyslanca Reinhard Wiemer tvrdí, že „veľvyslanec ani veľvyslanectvo o tom nič nevie.“

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský minulý týždeň v programe RTVS Komentáre priznal, že sa prihlásili „isté renomované finančné spoločnosti“. Doterajšie rozhovory, pri ktorých sa mohol angažovať štát prostredníctvom svojho predkupného práva, ho nepresvedčili: „Spoločnosti zatiaľ nedali takú ponuku, ktorá by následne nemala dopad na štátny rozpočet. Čo by pre nás bolo neprijateľné,“ povedal. A premiér pridal ďalšiu informáciu o novom záujemcovi o akcie SPP: „Chce len Eustream (dcérsku spoločnosť prepravujúcu plyn). Čo komplikuje naše pozície k tomuto návrhu.“

Minister tiež hovoril o zlej komunikácii medzi akcionármi. Zástupcovia štátu sa v SPP nedokážu dostať ku všetkým potrebným informáciám. „S novým potenciálnymi vlastníkmi naprávame nedostatky privatizačnej zmluvy. Tam, kde sa štát cítil nekomfortne,“ tvrdí T. Malatinský.

Premiér nakričal

„Prečo provokujú?“ pýtal sa Robert Fico minulý týždeň na adresu akcionárov SGH, ktorí žiadali zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Špekulujeme:

  • v prípade, ak by dosiahli zvýšenie cien, mohli by získať pri predaji prémiu ku kúpnej cene od nového nadobúdateľa - EPH
  • nové ceny plynu vyrátali analytici firmy. Tí pustili návrhy cien do administratívneho kolotoča SPP. Nik z manažérov nemal silu návrhy zastaviť, aby nebol spolupracovníkmi obvinený, že poškodzuje spoločnosť. V korporátnom svete to môže mať za následok zastavenie pracovného postupu, respektíve vyvolať obmeny v manažérskej hierarchii. Čaká sa teda, že problém znesie zo sveta štátny akcionár
  • poistka pre prípad, že SGH nepredá akcie v dohľadnej dobe. Ak štátny akcionár nepovolí žiadne zvýšenie cien, bude môcť podať SGH žalobu za poškodzovanie spoločnosti druhým akcionárom

Foto - SITA / Diana Černáková