Predseda predstavenstva britskej banky Barclays Marcus Agius dnes odstúpil z funkcie. Prijal tak zodpovednosť za škandál okolo manipulovania s medzibankovou úrokovou sadzbou LIBOR, kvôli ktorému banka dostala obrovskú pokutu.

M. Agius je prvým relevantným vedúcim pracovníkom banky, ktorý v dôsledku škandálu rezignoval. K odchodu je podľa agentúry Reuters tlačený aj generálny riaditeľ banky. „Bob Diamond musí prijať zodpovednosť,“ uviedol britský zákonodarca John Mann. „Musí rezignovať. Pre ľudí, ako je on, nie je žiadne miesto, ak má byť v tejto krajine obnovená dôvera v bankový sektor a ak má britské bankovníctvo napraviť svoju poškodenú povesť vo svete,“ dodal. J. Mann je členom parlamentnej komisie, pred ktorú tento týždeň kvôli škandálu predstúpi a Agius i Diamond.

„Je mi skutočne ľúto, že naši zákazníci, klienti, zamestnanci i akcionári boli sklamaní,“ uviedol M. Agius. Dodal, že banka sa rozhodla vykonať kontrolu všetkých svojich obchodných praktík a vytvoriť záväzné pravidlá správania sa pre všetkých svojich zamestnancov.

Barclays musí zaplatiť americkým a britským úradom najmenej 450 miliónov dolárov ako urovnanie obvinenia, že sa snažila manipulovať s medzibankovou úrokovou mierou LIBOR. Od americkej Komisie pre termínované obchodovanie s komoditami (CFTC) dostala banka najväčšiu civilnú pokutu, akú kedy úrad udelil. Rekordná je aj pokuta do britského úradu pre dohľad nad finančným trhom FSA.

Podľa obvinenia sa niekoľko bánk z Európy, USA a Japonska, vrátane Barclays snažilo manipulovať so sadzbami LIBOR, ktoré sa používajú pre nastavenie úrokových sadzieb cenných papierov a úverov za stovky biliónov dolárov. Banky mohli tiež prostredníctvom týchto sadzieb nelegálne ovplyvňovať podmienky na trhu s derivátmi.

Podľa CFTC sa Barclay snažila manipulovať so sadzbami po dobu štyroch rokov, počnúc rokom 2005, takmer denne. Barclays zaplatí úradu pokutu 200 miliónov dolárov. Ďalšie peniaze zaplatí americkému ministerstvu spravodlivosti a britskému FSA. Tiež pokuta 59,5 milióna libier od FSA je najväčšia, akú kedy britský regulátor uložil.

LIBOR je priemerná úroková sadzba, za ktorú sú si banky navzájom ochotné požičiavať na londýnskom medzibankovom trhu. LIBOR sa používa po celom svete ako meradlo pre stanovenie sadzby pre deriváty a ďalšie finančné produkty v objeme zhruba 350 biliónov dolárov. Malá zmena sadzby môže mať veľký vplyv na výšku úrokových sadzieb, ktoré budú účtované.

Predseda banky Barclays odstúpil kvôli škandálu

Zdroj: SITA / AP

Foto - SITA