Pre mnohé firmy sú hlavne matky rizikom. Môžeme hovoriť o diskriminácii, ale tak to je. Ak dieťa ochorie, musia ostať doma na OČR (ošetrovanie člena rodiny), chodia na rodičovské združenia a z práce sa ponáhľajú za deťmi do škôlok. Práca je pre nich dôležitá, ale nie najpodstatnejšia a to je pre ich výkon paradoxne to najlepšie.
Reportérka portálu Quartz Jenny Anderson s manželom Zdroj: Facebook
Skvelú poctu pracujúcim matkám v článku na portáli Quartz zložila novinárka Jenny Anderson. Keď nemala deti, behala po konferenciách, pracovných stretnutiach a spoločenských akciách. Na nohách bola od rána do večera a stíhala písať články pre New York Times a neskôr pre New York Post ako na bežiacom páse. Nevedela si predstaviť, že by bola viac produktívna. „Len počkaj, kým prídu deti. Tvoja produktivita práce pôjde prudko nahor,“ odkázala jej sestra.
Dnes má dve deti, stíha s nimi chodiť na tréningy, krúžky, organizuje im narodeninové oslavy a zároveň tvrdí, že píše oveľa častejšie ako v čase, keď na deti ani nepomyslela. Jej názor nie je ojedinelý.
Práca na zresetovanie hlavy
Martina Olexová má päťročnú dcéru Viktóriu. „Nikdy som materskú nepovažovala za dovolenku. V tehotenstve som si myslela, že to bude plné radosti a šťastia. Hm, áno bolo, ale po 24-hodinovej opatere, keď som konečne šťastná ľahla do postele, prišiel budíček a realita, plienky, upratovanie a varenie,“ vraví. Vydržala doma len dva roky a nastúpila do práce. Tvrdí, že si chodí do práce oddýchnuť, a to robí 12 hodín na nohách v kaviarni.
Vraví, že si všimla rozdiel samej seba pred materskou a po materskej. „V práci som riešila hlavne prácu, lepšie som vedela veci organizovať, bola som kreatívnejšia, sebavedomejšia. Viem sa rýchlejšie vynájsť a pohotovo reagovať. Najhlavnejšie bolo pre mňa, že sa zmenilo aj správanie ľudí ku mne. Dostáva sa mi viac úcty, sú milší, keď vedia, že mám dieťa,“ tvrdí Martina. Práca jej pomáha zresetovať hlavu, a tak má viac síl na ďalšiu zmenu - doma.
Hovorí tomu etapa MaMa. „Táto etapa znamená, že manžel sa stáva druhé dieťa, žiarli, nechápe, čuduje sa, prečo som nervózna a náladová. Etapa MaMa znamená, že sa v priebehu tejto doživotnej funkcie vyškolíte od zlodeja až na diplomovaného prezidenta,“ dodáva Martina.
Martina Olexová Zdroj: Archív M. O.
Z materskej do podnikania
O niečo iný príbeh má Jana Bednárová. S manželom podnikajú s chutnými a voňavými kyticami, ktoré pozostávajú z ovocia a čokolády. Bývalá novinárka priznáva, že je trocha iný príklad, pretože po materskej nenastúpila k pôvodnému zamestnávateľovi, ale začala s biznisom.
„Na jednej strane ma začali pracovné veci stresovať menej, pretože mojou prioritou sa stala rodina, na druhej strane viem pracovať skutočne efektívnejšie,“ hovorí J. Bednárová. Podstatne vyššiu efektivitu je podľa nej možné dosiahnuť nielen vďaka skúsenostiam s manažovaním domácnosti, ale aj (a možno najmä vďaka) motivácii, ktorá je alfou a omegou pri každej práci a zamestnancovi.
„Matka je motivovaná stihnúť svoje projekty a povinnosti nie do času, kedy je reálne potrebné ich dokončiť, ale oveľa skôr. Preferuje totiž, aby jej namiesto, nazvime to, pomalšieho tempa v práci, zostal radšej priestor na zmysluplné trávenie času s rodinou a deťmi a plnenie jej povinností doma,“ vysvetľuje svoj postoj dnes už manažérka s dvojmesačným bábätkom a staršími deťmi vo veku tri a sedem rokov.
Pred dvoma rokmi vydal Federal Reserve Bank of St. Louis štúdiu, ktorá tento pocit potvrdila. V prípade mužov s jedným dieťaťom vedci zistili, že ich produktivita je porovnateľná s produktivitou bezdetných kolegov. Muži s dvoma a viac deťmi boli dokonca produktívnejší ako bezdetní chlapi a muži s jedným bábätkom. U žien boli výsledky ešte výraznejšie. Počas prvých piatich rokov kariéry dosahovali mamičky výrazne vyššiu produktivitu ako ženy - kolegyne bez detí.
Rizikom pre zamestnávateľov sú mamičky, ktorým deti troška odrastú a ich decká sú samostatnejšie. V ich prípade tak ako produktivita prudko narástla, následne prudko klesá. Pri prvom špuntovi o 9,5 percent, pri druhom dieťati o 12,5 percent a pri treťom o 11,5 percenta. Inými slovami, matke s troma deťmi po čase klesne produktivita v práci o tretinu. U mužov tento jav nebol pozorovaný, povedal jeden z autorov štúdie Christian Zimmerman. Prudký pokles produktivity (už po troch rokoch od pôrodu) badať výraznejšie u matiek bez partnera a u rozvedených žien.
Ako rastie produktivita práce zamestnancom bez detí (modrá), s jedným (červená) a najmenej dvoma deťmi (zelená) Zdroj: stlouisfed.org
Čo je však najpodstatnejšie, napriek tomu, že dôjde k poklesu produktivity, matky s deťmi si stále udržiavajú svoj status usilovnej včely a ich produktivita (napriek jej prepadu) stále tromfne kolegov bez detí v podobnom veku (stačí sa pozrieť na grafy hore). Rodičia sa jednoducho naučia rozdeliť si úlohy a osvoja si princípy multitaskingu, aby zvládli zladiť rodinu a povinnosti v práci.
„Efektivitu matka často dočasne stráca počas starostlivosti o deti z dôvodu ich choroby či aktivít, čím sa jej priemerný pracovný výkon môže kompenzovať až na úroveň bežného zamestnanca,“ priznáva kriticky J. Bednárová.
Nakoľko a či vôbec k tomu reálne dôjde, závisí aj od možností ženy zavolať si k opatrovaniu detí výpomoc. Ako manažérka tvrdí, že napriek vysokej efektivite, nemusia byť všetky pracovné pozície pre matky vhodné – napríklad také, kde je nevyhnutné pracovať oveľa dlhšie, alebo na danej pozícii nemá podnikateľ zamestnanca pri náhlej či dlhšej neprítomnosti matky - zamestnankyne.
Dlhodobou zástankyňou mamičiek v pracovnom kolobehu je zástupkyňa generálneho riaditeľa Elena Kohútiková. Matky s deťmi považuje za skvelé manažérky.
„Aj preto, že musí zorganizovať život nielen sebe, ale i celej rodine, čo ju naučí správne si rozložiť sily aj čas. Tieto zručnosti dokážu ženy využiť aj v práci,“ vzdáva hold matkám členka Predstavenstva VÚB. Jednoducho, ctia si možnosť realizovať sa v práci a zároveň poznajú hodnotu času. Rovnako sú odolnejšie voči stresovým situáciám a ich schopnosť rozhodovania sa a následného hľadania riešení je podľa E. Kohútikovej skutočne rýchla.
Problémy so škôlkami
Vstupu mladých mamičiek na pracovný trh bráni jedna podstatná vec. Kým kedysi to bol
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?